Sémantické posuny Františka Janoucha
Jiří PallasDeník Právo zveřejnil 17.2 2012 článek Františka Janoucha Experimentovat s památkou Václava Havla by se nemělo. Jeho vyznění je sporné nejen kvůli osobnosti autora, který se zdá být šikovným mystifikátorem.
V Právu ze 17. 2. 2012 i jinde v debatě o udílení ceny Václava Havla František Janouch opakovaně tvrdí, že založil „Na konci roku 1978“ Nadaci Charty 1977. Jako jeden z iniciátorů a přímý účastník bych rád uvedl věc na pravou míru.
V roce 1976 jsme se ženou podepsali mezi prvními signatáři Chartu 77 a na podzim 1977 jsme byli donuceni STB k vystěhování do Švédska. Náš „plán“ pro exil byl jednoduchý: začít vydávat gramofonové desky zakázaných zpěváků sdružení Šafrán, které jsme v Praze spoluorganizovali. Ve Švédsku jsme se dostali do styku se skupinami, které se angažovaly proti okupaci Československa Varšavskou smlouvou, v té době to byla řada levicových skupin, ale i liberální Výbor pro Východní Evropu. Tyto skupiny vytvořily na začátku roku 1978 společný „Výbor 21 srpna“ zaměřený na podporu boje proti okupaci Československa.
Poradců ze "západu" bylo bohužel máůo - srovnejte si to třeba s Polskem. Já byl shodou okolností jedním z poradců na vnitru (zadarmo) a viděl jsem slaboučkou úroveň informatiky ve státní správě... Můj text je opravdu "deviantní" - právě proto, že se odchyluje od oslavných článků na Františka Janoucha v tom, že se snažím poodhalit jeho mystifikace. Ostatně chartisté, kterým šlo o mocenské pozice se k nim často dostali ... a nejen chartisté. Spousta těch, kteří naskočili do rozjetého vlaku "revoluce" je tam dodnes - třeba právě Václav Klaus.