Výrobce Agent Orange se chystá vrátit do Vietnamu, láká jej trh s GMOs
Petr JedličkaVietnamská vláda plánuje zvýšit zemědělské výnosy výsadbou geneticky upravených rostlin. Licenci ke zkušebnímu pěstění přitom udělila i firmě, která vyráběla nechvalně známou směs herbicidů používanou za 2. vietnamské války.
Nadnárodní společnost Monsanto sídlící v USA chystá expanzi na vietnamský trh. Tvrdí to ekologičtí aktivisté i některá tamní média. Dle listu Thanh Nien plánuje Monsanto v zemi prodej geneticky upraveného osiva. S ním by dle aktivistů měla distribuovat i herbicid Rundup, vůči němuž jsou výpěstky Monsanta odolné.
Korporaci přitom už ve Vietnamu proslavil jiný produkt — armáda Spojených států zde během šedesátých let rozprášila na 70 tisíc tun herbicidní směsi Agent Orange vyráběné firmou Dow Chemical a právě Monsantem.
Látka s obsahem vysoce toxického dioxinu měla oficiálně ničit porost kolem nepřátelských základen a zásobovacích cest; coby vedlejší důsledek však podle údajů vietnamského Červeného kříže usmrtila vice než 400 tisíc lidí, 500 tisícům dalších způsobila vážná postižení a u dvou až čtyř milionů Vietnamců podnítila různé související nemoci.
V jižním Vietnamu se stále rodí děti s vadami, které Agent Orange působí. Možnost návratu výrobků odpovědné společnosti tak vyvolává četnou kritiku.
„Nové kmeny modifikované kukuřice jsou (Monstantem) vyvíjeny tak, aby odolaly herbicidu 2,3-D, který byl jednou z dvou hlavních komponent Agent Orange. Je tedy možné, že tento herbicid bude znovu rozprašován i na nově osetá pole,“ uvádí Jeffrey Smith, ředitel kalifornského Institutu pro odpovědné technologie (IRT).
Otázka povolení
Podle Thanh Nien zatím vietnamská vláda pěstování upravených rostlin nepovolila. Již v roce 2006 ale schválila plán, který od roku 2020 počítá se výsevem modifikovaných semen na 30 až 50 procentech veškeré zemědělské půdy v zemi. Licenci ke zkušebnímu výsevu a příslušným testům přitom obdržely jenom tři firmy: švýcarská Syngenta, americká Pioneer Hi-Bred a zmíněné Monsanto.
Předseda vietnamského Sdružení obětí Agent Orange a bývalý náměstek ministra obrany generálporučík Nguyen Van Rinh interpeloval ohledně aktivit korporace přímo vietnamského ministra zemědělství a rozvoje venkova. Týdeník Vietweekly uvádí, že se mu z úřadu dostalo následující odpovědi:
„Zkušební výsev (GMOs) započatý v minulosti byl ukončen a všechny modifikované výpěstky zlikvidovány. Než se přistoupí ke kultivaci a výsevu geneticky upravených plodin ve velkém měřítku, budou veškeré související procesy probíhat pod přísným dohledem a v souladu s vietnamskými zákony.“
Na žádost o upřesnění konkrétních plánů a termínů ale už ministerstvo nereagovalo.
Problém i s Roundupem
Monsanto v současnosti ovládá 90 procent světového trhu s geneticky modifikovaným osivem a 23 procent trhu s osivem vůbec. Obavy přitom vyvolává i jím patentovaný herbicid Roundup. Podle informací od samotného Monsanta působí pouze v rostlině a půdu zanechává „nedotčenou“. V roce 2007 však byla korporace v této souvislosti ve Francii usvědčena z „klamavé reklamy“.
Řada studií také prokázala, že konzumace sóji či kukuřice vypěstované na půdě postříkané Roundupem způsobila u laboratorních zvířat vážné reprodukční problémy. Podle Thanh Nien vykazovalo jejich potomstvo pětinásobně vyšší novorozeneckou úmrtnost, dorůstalo menších rozměrů a trpělo sterilitou.
„Bylo by kruté a ironické, pokud by měli Vietnamci trpět účinky obou produktů Monsanta zároveň: směsi Agent Orange i Rounupu,“ dodává Jeffrey Smith pro vietnamský list.
Další informace:
CommonDreams.org Monsanto, Agent Orange Creator, Returns To Vietnam
Global Post Agent Orange maker Monsanto back in Vietnam
Thanh Nien News Monsanto’s GM crop debate reopens Agent Orange wounds