Izraelský ministr Barak: Rozhodnutí o úderu na Írán je ještě daleko
Petr JedličkaIzraelský ministr obrany nepřímo vyloučil, že by se židovský stát v nejbližší době napadl íránská jaderná zařízení. Podobně uklidňoval již minulý týden jeho americký protejšek. Napětí v oblasti přesto trvá.
„V této věci jsme dosud neučinili žádné rozhodnutí. Celé je to ještě velice daleko.“ Těmito slovy odpověděl izraelský ministr obrany Ehud Barak na novinářskou otázku, zdali Spojené státy požadují, aby je Izrael předem informoval o případném úderu na Írán.
„Nebudu uvádět žádné konkrétnější odhady,“ uvedl Barak dále po dotazu, jestli „velice daleko“ znamená měsíce nebo týdny. „Určitě to teď není urgentní. Nechci, aby to bylo vnímáno jako něco, k čemu může dojít už zítra,“ doplnil.
Známý izraelský ministr pronesl citované věty v rozhovoru, který ve středu odvysílalo izraelské armádní rádio. Komentátoři je vnímají jako další argument pro názor, že útok Izraele, Spojených států či jejich spojenců na Írán zatím akutně nehrozí.
Nezájem na ozbrojeném střetu s islámskou republikou dali již dříve najevo čelní představitelé USA. Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov pak označil příslušnou eventualitu za katastrofickou.
„(Útok) by vyvolal řetězovou reakci (...) a já si netroufám si říci, k čemu všemu by mohla vést,“ uvedl Lavrov ve středu.
Spojené státy a Izrael už v minulém týdnu odsunuly společné vojenské cvičení v Arabském moři, jež bylo plánováno od začátku ledna. Do Izraele také ve čtvrtek přilétá náčelník sboru náčelníků štábů USA generál Martin Dempsey, jemuž mají být předány nové výzvědné zprávy o íránském jaderném programu. Podle izraelského deníku Haarec dokazují, že režim v Íránu dosud nerozhodl, jestli své kapacity využije k sestrojení jaderné bomby.
Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí zároveň oznámil, že režim obnoví jednání s velmocemi. Další rozhovory o íránském jaderném programu mají dle Sálehího probíhat v Istanbulu. Podle sdělení britské vlády pro BBC však Írán doposud nevymezil časové rozmezí, kdy by k jednání mělo dojít.
Před snahou získat jadernou zbraň varoval Tehrán i čínský premiér Wen Ťia-pao, který je v tomto týdnu v Íránu na návštěvě.
Napětí trvá
Tradičně špatné vztahy mezi Íránem a USA, resp. Izraelem, se ještě zhoršily na přelomu roku. Íránské námořnictvo uspořádalo po Vánocích velké manévry, USA zavedly nové sankce. Íránští představitelé následně varovali, že po případném zavedení dalších sankcí uzavřou Hormuzský průliv, kterým se z Perského zálivu vyváží pětina světové produkce ropy. Čelní zástupci USA reagovali prohlášením, že by v takovém případě nechali průliv opět otevřít, a to za užití všech nezbytných prostředků.
Přestože se obavy z otevřené války v posledních dnech zmírňují, napětí mezi aktéry sporu zůstává značné. Mezi znalci se vede spor o vážnosti íránské jaderné hroby a dopadech sankcí; mezi komentátory zase debata, zda je příslušný způsob nátlaku, doplněný o vraždy íránských vědců, morálně přípustný.
Zástupci zemí Evropské unie mají navíc už tento týden oznámit, zdali uvalí embargo na íránské ropný export. Dle agenturních zpráv by případná sankce nabyla účinnosti ve stejné době, jako opatření schválená po Vánocích v USA — tedy od 1. července 2012.
Podle komentáře listu Haarec lze očekávat, že Írán bude v roce 2012 čelit silnému tlaku zevnitř i zvenčí. V březnu se v zemi konají také parlamentní volby. Režim je navíc vázán obranným paktem k Sýrii, které by musel při eventuální intervenci přijít vojensky na pomoc.
Podle Haarecu se stále nedá spolehlivě říci, jak bude režim v Teheránu na nové výzvy reagovat.
Další informace:
Haarec Barak: Israel 'very far off' from decision on Iran attack
Haarec Panetta: U.S. military fully prepared to deal with Iran threat
BBC News Iran nuclear: Russia's Lavrov warns against attack
The Guardian Chinese premier defends oil trade with Iran
The Guardian Iran oil embargo set to be agreed by EU ambassadors