Prokaddáfíovské síly v Libyi hájí poslední města
Petr JedličkaVedle Syrty a Bání Valídu se jednotky svrženého režimu brání už jenom ve třech malých městech na jihu. Mise NATO byla i tak znovu prodloužena, prý však již naposled. Přechodná národní rada mezitím posiluje svoje postavení.
Prokaddáfíovské síly v Libyi hájí už pouze několik „kapes odporu“: přímořskou Syrtu (Sirte), Bání Valíd (Bani Walid) ležící 140 kilometrů na jihovýchod od Tripolisu, město Fukáha (Fuqvaha) ve středolibyjském regionu Džufra a malá města Gát (Ghat) a Murzuk (Murzuq) na úplném jihu země. Média o tom ve čtvrtek informovali jak velitelé povstaleckých vojsk, tak generálporučítk Charles Bouchard, velitel letecké mise NATO.
Podle povstaleckých velitelů dobyly (resp. „osvobodily“) vzbouřenecké jednotky v posledním týdnu celé město Sabhá (Sebha) a také hlavní sídla v oblasti Džufry (Jufry).
Podle Boucharda ztratily prokaddáfíovské síly schopnost podnikat operace na většině libyjského území. Ohroženo je ale prý stále „200 tisíc civilistů“.
Sebhá je správním střediskem celého jihu Libye. Jejím ovládnutím získali povstalci kontrolu nad hlavní cestou do Nigeru — poslední velkou únikovou cestou ze země, jíž dosud nehlídali.
Dobytí měst v oázách Džufry je zase dle agenturních komentářů důležité pro konsolidaci situace na celém severu.
Bání Valíd je nyní z větší části obklíčen, kvůli překvapivě urputné obraně zde ale povstalecké jednotky podnikají jen dílčí výpady.
Též boje u Syrty nejsou v současnosti nijak intenzivní. Povstalecké jednotky na západní straně města se snaží odstřelovat dělostřelecká stanoviště ve městě, oddíly na východě pak podle slov velitelů čekají na dodávky munice.
„Přímé boje byly na týden zastaveny. Nemáme dost nábojů,“ řekl Al Džazíře Mustafa bid Dardíf, velitel zintánské brigády, jejíž jednotky jsou teď rozloženy 25 kilometrů na východ do Syrty.
Pokračují i nálety
Jak na Bání Valíd, tak na Syrtu stále podnikají nálety letouny NATO. Podle Kaddáfího mluvčího Músy Ibraníma zabily povstalecké rakety a alianční bomby v Syrtě v posledních dnech 151 civilistů. Podle vzbouřeneckých velitelů jde o účelovou lež. Mluvčí NATO připustili jen zásah pěti protileteckých baterií, při kterém mohla zahynout jejich obsluha.
V souvislosti s dobytím Sebhy zas řada komentátorů vyjadřuje obavy o osud tamního obyvatelstva černé pleti. Lidskoprávní organizace v minulých týdnech varovaly, že povstalečtí bojovníci nezřídka přistupují ke všem Libyjcům i gastarbeiterům příslušné barvy kůže jako ke Kaddáfího žoldákům.
Ochranou životů civilních obyvatel stále zdůvodňuje svou misi i Severoatlantická aliance. Její trvání bylo ve středu prodlouženo o další tři měsíce, podle generálporučítka Boucharda jde ovšem nejspíše o prodloužení poslední.
V sousedním Tunisku byl dle agentury AP ve čtvrtek odsouzen poslední premiér Kaddáfího éry Bagdádí Alí Mahmúdí k šesti měsícům vězení. Trest si má odpykat za nelegální překročení hranice, jehož se dopustil při útěku z Libye na konci srpna.
Po místě pobytu svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího i jeho nejznámějšího syna Sajfa Isláma se stále pátrá.
Mimo bojiště
Mluvčí Přechodné národní rady (TNC) se ve čtvrtek informovali, že v sejfech libyjské centrální banky zůstalo po útěku Kaddáfího lidí z Tripolisu 28 miliard dinárů (391 miliard korun). Tyto by dle znaleckých komentářů z vysílání Al Džazíry mohly pomoci nejznámějšímu povstaleckému tělesu získat úplnou mocenskou dominanci nad dalšími vzbouřeneckými frakcemi.
Podle předsedy libyjské prozatímní vlády Mahmúda Džibríla, který v úterý mluvil před Valným shromážděním OSN, vznikne nicméně v Libyi do konce příštího týdne nová vláda, kde budou všechny významné frakce náležitě zastoupeny. V současnosti se prý debatuje, kolik bude mít kabinet ministrů, a zda bude celý sídlit v Tripolisu.
Vedle bojovníků z Benghází a dalších měst na východě země (plně loajálních přechodné radě), upozorňují agentury na vliv svébytné vzbouřenecké frakce v Misurátě, která autoritu TNC uznává pouze z části. Dalšími výraznými skupinami jsou islamisté a bojovníci z pohoří Nafúsa na středozápadě země.
Přechodnou národní radu jako jediného zástupce Libye doposud neuznaly levicové režimy v Latinské Americe a vlády většiny států v jižní části Afriky. Jinak ji de jure nebo de facto přijaly vlády na celém světě, včetně vedení hlavních mezinárodních organizací. Od toho týdne zasedají zástupci TNC i v OSN.
Další informace:
BBC News Libya conflict: Anti-Gaddafi fighters take Sabha
Al Džazíra Libya's NTC captures three southern towns
AP Tunisia jails Gaddafi's prime minister
France 24 Benghazi: The long, loud road to revolution
The Guardian Libya, Yemen and Middle East unrest- latest updates