Libyjští povstalci propustili Kaddáfího vězně, 50 tisíc z nich prý ale zmizelo
Petr JedličkaVzbouřenci po dobytí Tripolisu propustili přes 10 tisíc vězňů, režim jich ale měl zadržovat až pětkrát tolik. Houfce povstaleckých jednotek se mezitím připravují k úderu na Syrtu. V Tripolisu samotném se formuje nová vláda.
Libyjští povstalci propustili všechny osoby, které po dobytí Tripolisu nalezli ve věznicích bývalého režimu. Dle nedělního výroku mluvčího povstaleckých vojsk Ahmeda Umara Bániho šlo o více než 10 tisíc osob. Podle vzbouřeneckých odhadů však bylo za poslední měsíce zadrženo 57 až 60 tisíc lidí. Po většině z nich se jakoby slehla zem.
„Do dneška bylo nalezeno a propuštěno 10 až 11 tisíc vězňů ... kde jsou ale ti ostatní?,“ tázal se Bání řečnicky na tiskové konferenci.
Bezpečnostní situace v hlavním městě se během víkendu uklidnila, a povstalecké jednotky tak mohly pokročit v prohledávání vládních komplexů. Zvláště v okolí detenčních center, jež byly zřízeny už v první fázi postání, se podařilo objevit řadu hromadných hrobů. Na 50 zuhelnatělých těl bylo též nalezeno ve vězení na vojenské základně u Tripolisu.
Msty na dopadených protivnících se ovšem dle četných indicií dopouštějí i povstalci. Newyorské Timesy už ve středu upozornily na lynčování námezdních dělníků černé pleti, kteří jsou považováni za Kaddáfího žoldnéře; čínské a francouzské agentury zase poukazují na desítky poprav, k nimž má docházet v táborech vzbouřeneckých jednotek.
Násilnosti, rabování a vyřizování osobních účtů při postupu rebelů dobytými městy kritizují již dlouho i Amnesty International a Human Rights Watch.
Povstalečtí předáci své bojovníky stále vyzývají k sebekontrole a důstojnému jednání. Připomínají ale, že emoce nashromážděné za 42 let Kaddáfího vlády a 6 měsíců otevřeného boje nemají úplně pod kontrolou.
Mezitím na bojišti
Boje v Tripolisu během víkendu ustaly. Agentury píší pouze o „sporadickém odporu“, který přerůstá v „soustavné potyčky“ u jednoho z mezinárodních letišť. Stále víc povstaleckých oddílů se současně z obou světových stran přesouvá k městu Syrta (Sirte) — Kaddáfího rodišti a místu koncentrace jemu loajálních sil.
Na východ od Syrty se povstalecké kolony převalily přes město Bin Džavád, o něž se bojovalo minulý týden, k ústí tzv. Červeného údolí. To začíná 120 kilometrů od jejich cíle. Ze západní strany postupují povstalci z Misuráty a Tripolisu. Nejdál doposud pronikli na 60 kilometrů od Syrty, kvůli tuhému odporu se však museli stáhnout.
Nyní podle Al Džazíry čekají oba povstalecké houfce na posily. Letouny NATO současně bombardují dělostřelectvo a těžkou techniku ve městě.
Vedle postupu na Syrtu se vzbouřenecké jednotky přes víkend zaměřily na konsolidaci poměrů u hranic s Tuniskem. Ty by dle BBC měly již ovládat celé, zbytky odporu nicméně přežívají na dálnici mezi přechodem Rás Džadír a Tripolisem.
Povstalcům se dle armádního mluvčího Baního také podařilo ovládnout silnici mezi Tipolisem a Sábou (Sabhou) — pouštním městem na jihu země. Právě Sába je po Syrtě druhým z posledních velkých centrem prokaddáfíovských sil a kmenů a právě na ni chtějí vzbouřenci vytáhnou hned po dobytí Syrty.
Voda, proud, rozhovory
Více než bezpečností situace ale dnes povstalecké vedení trápí zásobovací a hygienické potíže. Agenturní zpravodajové uvádějí, že ve většině tripoliských domácností přestala během víkendu téci voda, přívod elektřiny provází časté výpadky a v ulicích hnije rostoucí množství odpadků. Nad to již urgentně docházejí potraviny a zdravotní materiál.
Předseda povstalecké Přechodné národní rady (TNC) Mustafa Džalíl se s prosbou o pomoc obrátil na všechny charity a humanitární organizace. Předseda povstalecké vlády Mahmúd Džibríl i další vzbouřenečtí diplomaté zároveň pokračují ve snaze získat další peníze z libyjských zmražených kont v zahraničí.
Přibližně polovina členů TNC se současně o víkendu přesunula z Benghází do Tripolisu, kde má s ostatními povstaleckými frakcemi jednat o podobě nové vlády. Tu chtějí vzbouřenci představit do 30 dnů. Podle informací Al Džazíry se nyní povstalecké skupiny přou zejména o to, kolik míst ve vládě obsadí představitelé bývalého režimu, kteří k rebelům přeběhli.
TNC jako legitimního zástupce libyjského lidu uznaly v minulých dnech další země, mimo jiné i Alžírsko, Benin a Niger. Většina států Afriky přesto neustále uznává vládu Muammara Kaddáfího.
Za někdejšího libyjského vůdce opět o víkendu promluvil jeho oficiální mluvčí Músa Ibrahím. Kaddáfí dle jeho vyjádření nabízí povstalcům rozhovory o předání moci, které by měl vést jeho syn Sádí. Představitelé vzbouřenců nabídku odmítli a Kaddáfího nejbližší naopak vyzvali, aby se vzdali sami. Pouze urychlená kapitulace je údajně uchrání před rizikem mimosoudní popravy.
Další informace:
Al Džazíra Fighters plan assault on Gaddafi hometown
BBC News Libya rebels fear for Gaddafi prisoners
AFP Libyan rebels free more than 10,000 prisoners
AFP African Union sidelined by Kadhafi collapse
AFP Rebels locate Kadhafi siblings' seafront homes
The New York Times Waves of Disinformation and Confusion Swamp the Truth in Libya