Newyorský soud zbavil Strausse-Kahna všech obvinění
Petr JedličkaSoudce nakonec vyhověl pondělní žádosti manhattanského státního zástupce a případ finančníkova sexuálního skandálu odložil. Důvodem se stala údajná nevěrohodnost oběti a jediné svědkyně. K sexuálnímu kontaktu přesto prokazatelně došlo.
Newyorský soud zprostil bývalého výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna všech obvinění v případu údajného sexuálního útoku na pokojskou v hotelu Sofitel. Stalo se tak v úterý v podvečerních hodinách. Důvodem soudního rozhodnutí bylo dle vyjádření pro tisk stanovisko úřadu manhattanského prokurátora, který již v pondělí požádal o odložení případu.
Podle komentáře státního zástupce stála žaloba z velké části na svědectví údajné oběti — pokojské Nafissatou Diallové. Její výpovědi se však během vyšetřování ukázaly jako nevěrohodné.
Prokurátor nabyl dle vlastních slov přesvědčení, že případ nemůže vyhrát, a tak se žaloby vzdal.
Státní zástupce ještě v pondělním rozhovoru s novináři připomněl, že o odložení případu požádal navzdory faktu, že mezi Diallovou a Strausse-Kahnem k sexuálnímu kontaktu došlo. Pouhý nález finančníkovy DNA ve stopových zbytcích spermatu na šatech pokojské by ale prý porotě s jistotou nestačil.
Právní zástupci Diallové se proti rozhodnutí ihned odvolali (formálně požádali o odvolání odpovědného prokurátora a přidělení nového, zvláštního); podle komentářů znalců citovaných agenturami, však právníci téměř určitě neuspějí.
Nucený pobyt Strausse-Kahna v USA se nicméně kvůli odvolání prodlouží o dalších 30 dní.
I když byl francouzský finančník zbaven všech obvinění v trestní rovině kauzy, podle komentátorů listu Le Monde pro něj nepříjemnosti zdaleka nekončí. Sama Diallová po něm požaduje v další (soukromé) žalobě odškodnění za zničený život; ve Francii ho navíc žaluje spisovatelka Tristane Banonová, jíž se měl pokusit znásilnit už v roce 2003.
Lži a nesrovnalosti
Ke kontaktu Dominiqua Strausse-Kahna s Nafissatou Diallovou došlo 14. května v luxusním manhattanském hotelu Sofitel. Finančník měl vyjít nahý z koupelny, když jeho údajná oběť uklízela. Pokojskou dle její výpovědi uchopil ze zadu a jal se vynucovat pohlavní styk. Ta prý pod nátlakem nakonec svolila k orálnímu sexu.
Sperma Strausse-Kahna bylo krom šatů pokojské nalezeno i na koberci
Následné vyšetřování ovšem odhalilo, že se Diallová po údajném činu neschovala v jednom z podlaží hotelu, jak tvrdila v prvních výpovědích, ale pokračovala v úklidu vedlejšího pokoje. Po Strauss-Kahnově odjezdu z hotelu se navíc do finančníkova pokoje vrátila, a teprve poté incident nahlásila.
Do masmédií dále unikl záznam telefonátu údajné oběti s jejím přítelem, uvězněným dealerem marihuany. Od něj pokojská zjišťovala, jak vznést obvinění ze sexuálního útoku a kolik peněz lze příslušným činem vydělat.
Američtí novináři pak ještě zjistili, že Diallová (původem z Guinei) lhala i v několika dalších záležitostech, které s případem přímo nesouvisejí: ve své žádosti o vízum do USA si vymyslela příběh, dle něhož měla být po různých peripetiích znásilněna už v rodné zemi; v prvních informacích pro vyšetřovatele uvedla, že vlastní pouze jeden mobilní telefon, ačkoliv platila účty pěti operátorům; a v prvních dnech po incidentu za sebe nechala mluvit člověka, který se představoval jako její bratr, třebaže jím nebyl.
V rovině dohadů se v americkém tisku propírala i možnost, že Diallová mohla být napojena na drobný organizovaný zločin. Dle zdrojů New York Times mělo být na její konto v uplynulých dvou letech převedeno 200 tisíc dolarů, jež byly obratem opět vybrány. V této souvislosti se debatovalo, zda konto nesloužilo jako kanál pro praní špinavých peněz.
Přesahy kauzy
Dominique Strauss-Kahn byl zadržen ještě týž den, kdy měl údajný čin spáchat. Stalo se tak po nijak uspěchaném obědě a dalším telefonátu do Sofitelu, na palubě letadla mířícího do Francie. První týden po zatčení přečkal v newyorské vazební věznici, v dalším byl propuštěn na vysokou kauci (milion dolarů + zajišťovací poplatek ve výši dalších pět milionů) do domácího vězení. To trávil v obzvláště střežené newyorkské vile, se stále nasazeným monitorovacím obojkem a z vlastní kapsy placenými náklady na dohledový režim ve výši 250 tisíc dolarů měsíčně.
Po poukazu na uvedené nesrovnalosti byl obviněnému režim domácího vězení zmírněn na obvyklý kauční režim. Stále však nesměl opustit USA.
Obvinění zároveň Strauss-Kahnovi poškodilo kariérní perspektivy. Na funkci výkonného ředitele MMF musel rezignovat již 18. května. Jeho nástupkyní se stala pravicová exministrině financí Christine Lagardeová.
Současně mu bylo znemožněno nastoupit do prezidentských primárek v jeho Socialistické straně. Ve Francii sice po několik týdnů sílil požadavek, aby se celé primárky posunuly; podle komentátorů je ale image někdejšího favorita volby nevratně poškozena.
Dle zdrojů francouzského deníku Le Monde měl navíc sám Strauss-Kahn předsedkyni strany Aubryové sdělit, že kandidovat rozhodně nebude.
Pokud by nebyla newyorkská žaloba stažena, musel by se bývalý ředitel MMF zodpovídat ze sedmi obvinění. Za nejvážnější z nich jsou označovány sexuální napadení a pokus o znásilnění.
Krom toho podala na Dominiqua Strauss-Kahna žalobu i francouzská novinářka a spisovatelka Tristane Banonová, jíž měl se obviněný pokusit znásilnit před osmi lety. Banonová se tehdy prý ubránila. Od včasného podání žaloby jí pak údajně odradila matka, toho času poslankyně za Strauss-Kahnovu stranu.
Na tuto (druhou) žalobu reagoval finančník protižalobou, dle níž se novinářka dopustila pomluvy.
Další informace:
AFP Dominique Strauss-Kahn case dropped
BBC News Strauss-Kahn New York sexual assault case dismissed
Reuters Prosecutors tell NY judge to drop Strauss-Kahn case