Údajná oběť Strauss-Kahnova chtíče lhala opakovaně, žaloba se hroutí
Petr JedličkaTýden po propuštění bývalého ředitele MMF z domácího vězení se objevují informace, že bude vbrzku osvobozen úplně. Na prezidentské ambice však může dle komentátorů zapomenout.
Proces Dominiqua Strauss-Kahna nabírá po necelých dvou měsících opačný směr. Nejprve — minulý pátek — byl bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu propuštěn z domácího vězení; nyní se objevují informace, že bude celá žaloba stažena. Dle zpráv z amerického tisku by se tak mělo stát při dalším soudním jednání, 18. července.
Příčinou obratu je hodnověrnost výpovědí hlavní svědkyně obžaloby a údajné oběti — pokojské z luxusního hotelu Sofitel Nafissatou Diallové, jíž se měl obviněný 14. května pokusit znásilnit a přinutit k orálnímu sexu.
Vyšetřování odhalilo, že se Diallová po údajném činu neschovala v jednom z podlaží hotelu, jak tvrdila v prvních výpovědích, ale pokračovala v úklidu vedlejšího pokoje. Po Strauss-Kahnově odjezdu z hotelu se navíc do finančníkova pokoje vrátila, a teprve poté incident nahlásila.
Nejsilnějším důkazem obžaloby byl přitom až doposud stopový vzorek spermatu se Strauss-Kahnovou DNA, který byl objeven na pracovním oděvu pokojské, jakož i v příslušné místnosti na koberci.
Do masmédií dále unikl záznam telefonátu údajné oběti s jejím přítelem, uvězněným dealerem marihuany. Od něj pokojská zjišťovala, jak vznést obvinění ze sexuálního útoku a kolik peněz lze příslušným činem vydělat.
Američtí novináři pak ještě zjistili, že Diallová (původem z Guinei) lhala i v několika dalších záležitostech, které s případem přímo nesouvisejí: ve své žádosti o vízum do USA si vymyslela příběh, dle něhož měla být po různých peripetiích znásilněna už v rodné zemi; v prvních informacích pro vyšetřovatele uvedla, že vlastní pouze jeden mobilní telefon, ačkoliv platila účty pěti operátorům; a v prvních dnech po incidentu za sebe nechala mluvit člověka, který se představoval jako její bratr, třebaže jím nebyl.
V rovině dohadů se ještě v americkém tisku propírá možnost, že byla pokojská napojena na drobný organizovaný zločin. Dle zdrojů New York Times mělo být na její konto v uplynulých dvou letech převedeno 200 tisíc dolarů, jež byly obratem opět vybrány. V této souvislosti se debatuje, zda konto nesloužilo jako kanál pro praní špinavých peněz.
Přesahy kauzy
Dominique Strauss-Kahn byl zadržen ještě týž den, kdy měl údajný čin spáchat. Stalo se tak po nijak uspěchaném obědě a dalším telefonátu do Sofitelu, na palubě letadla mířícího do Francie. První týden po zatčení přečkal v newyorské vazební věznici, v dalším byl propuštěn na vysokou kauci (milion dolarů + zajišťovací poplatek ve výši dalších pět milionů) do domácího vězení. To trávil v obzvláště střežené newyorkské vile, se stále nasazeným monitorovacím obojkem a z vlastní kapsy placenými náklady na dohledový režim ve výši 250 tisíc dolarů měsíčně.
Po poukazu na uvedené nesrovnalosti byl obviněnému režim domácího vězení zmírněn na obvyklý kauční režim. Stále však nesmí opustit USA.
Obvinění zároveň Strauss-Kahnovi poškodilo kariérní perspektivy. Na funkci výkonného ředitele MMF musel rezignovat již 18. května. Jeho nástupkyní se stala pravicová exministrině financí Christine Lagardeová. Současně mu bylo znemožněno nastoupit do prezidentských primárek v jeho Socialistické straně. Ve Francii sice již dlouho sílí požadavek, aby se celé primárky posunuly; podle komentátorů je ale image někdejšího favorita volby nevratně poškozena.
Dle zdrojů francouzského deníku Le Monde měl navíc sám Strauss-Kahn předsedkyni strany Aubryové sdělit, že kandidovat rozhodně nebude.
V aktuálním případu se bývalý ředitel MMF zodpovídá ze sedmi obvinění. Za nejvážnější z nich jsou označovány sexuální napadení a pokus o znásilnění. Krom toho podala na Dominiqua Strauss-Kahna žalobu i francouzská novinářka a spisovatelka Tristane Banonová, jíž měl se obviněný také pokusit znásilnit, a to v roce 2003. Banonová se tehdy prý ubránila. Od včasného podání žaloby jí pak údajně odradila matka, toho času poslankyně za Strauss-Kahnovu stranu.
Na tuto (druhou) žalobu reagoval finančník protižalobou, dle níž se novinářka dopustila pomluvy.
Zejména francouzský tisk živí již po několik týdnů debaty na téma, kdo by mohl mít z aféry prospěch a kdo ji mohl zinscenovat. Spektrum uváděných pachatelů sahá od prezidenta Sarkozyho přes Strauss-Kahnovy bývalé milenky až k Al-Káidě.
Další informace:
The New York Times Strauss-Kahn Prosecution Said to Be Near Collapse
BBC News Strauss-Kahn prosecutor stands firm over 'leaks'
BBC News Dominique Strauss-Kahn: How cracks appeared in the case
BBC News As it happened: Strauss-Kahn Bail hearing
The Guardian The Dominique Strauss-Kahn affair shines a troubling light on French society — and US justice
The Guardian Strauss-Kahn case maid sues New York Post over prostitute allegation
The Guardian Maid's lawyer tells New York district attorney to quit Strauss-Kahn case