Agentura AP porovnala rozdíly v přístupu amerických a francouzských úřadů k přečinu, kterého se měl dopustit bývalý generální ředitel Mezinárodního měnového fondu. Odlišnost byla patrná také v medializaci.
Případ nyní již bývalého generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strausse-Kahna, jenž čelí v USA obvinění z pokusu o znásilnění, ukázal na velké rozdíly mezi Spojenými státy a Francií. Některé z činů, z nichž byl Strauss-Kahn obviněn, trestní zákoník jeho rodné země vůbec nezná, dalším stanovuje menší trestní sazby. Američtí a francouzští novináři se zase navzájem šokovali tím, jaké informace o případu zveřejňují, napsala agentura AP.
Strauss-Kahn údajně v hotelovém pokoji v New Yorku sexuálně napadl pokojskou. Newyorská prokuratura ho obvinila v sedmi bodech, z nichž ten nejzávažnější, sexuální napadení prvního stupně, může vést až ke 25 letům vězení.
Francouzský právník Antoine Garapon uvedl, že pokud by byl Strauss-Kahn ve Francii usvědčen z věcí, z nichž je obviněn v USA, patrně by mu hrozilo tři až pět let vězení. Právník také podotkl, že některá z obvinění vznesená proti bývalému řediteli MMF ve Francii ani nepodléhají trestnímu právu.
Garapon také uvedl, že Francie má tradičně smířlivější postoj k tomu, když někdo z elit nedodržuje etická pravidla. „Francouzi odpouštějí svému prezidentovi, svým politikům a vůbec svým elitám mnohé morální prohřešky,“ řekl právník, podle kterého francouzská morálka, ale i právní kultura ukazují určité rysy aristokratického přístupu. „Americká kultura je v tom mnohem demokratičtější. Můžete řídit MMF a být občanem jako každý druhý,“ dodal Garapon.
Rozdíly v medializaci
Kulturní střet se ukázal i v tom, jak o obvinění Strausse-Kahna informovala média na obou stranách Atlantského oceánu. Američtí novináři byli podle AP v šoku z toho, že francouzská média zveřejnila celé jméno údajné oběti sexuálního násilí. V USA novináři jméno oběti v podobném případě zveřejňují jen velmi zřídka a s jejím výslovným souhlasem. Dokonce i americké úřady se k identifikaci pokojské staví opatrně a její jméno záměrně chybí i v některých policejních dokumentech.
Naproti tomu ve Francii vyvolaly pobouření fotografie Strausse-Kahna, jak ho shrbeného, bez kravaty a v poutech odvádí policie. Francouzský zákon z roku 2000 zakazuje zveřejňování podobných snímků spoutaných obviněných, aby nebyla porušena presumpce neviny.
„Velmi mě zklamal přístup úřadů, které (Straussi-Kahnovi) odmítly poskytnout jakoukoli důstojnost,“ napsal na svém blogu francouzský poslanec Jean-Christophe Cambadelis. „Nepodceňuji závažnost údajných zločinů, ale tyto snímky a ponížení nebyly nutné k tomu, aby pravda vyšla najevo,“ uvedl.
Podle francouzského politologa Dominiqua Moisiho je zadržení Strausse-Kahna pro Francii určitým „národním ponížením“. „Tento muž zosobňoval Francii na nejvyšší úrovni finančního světa,“ řekl Moisi.