Strauss-Kahn odstoupil z čela MMF, zájemců o funkci je mnoho
Petr JedličkaV neděli zatčeného generálního ředitele MMF nahradí prozatímně John Lipsky. Také on chce však z Fondu odejít. Analytikové proto již debatují o tom, kdo stane v čele vlivné finanční instituce po něm.
Francouzský ekonom Dominique Strauss-Kahn rezignoval na funkci generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF). Stalo se tak zvláštním dopisem s datem 18. května. Strauss-Kahn čelí od nedělního zatčení v New Yorku obvinění ze sedmi přečinů se sexuálním podtextem, jichž se měl dopustit na hotelové pokojské. Podle znalců bylo již neúnosné, aby ve funkci dále zůstával.
Strauss-Kahn osobně ale dál trvá na tom, že se žádného zločinu nedopustil. „Co nejdůrazněji trvám na svojí nevině. Popírám všechna obvinění, která proti mně byla vznesena,“ píše ve zmíněném dopise, který médiím předaly samy orgány MMF.
Přechodně nahradí Strauss-Kahna v čele organizace jeho dosavadní zástupce John Lipsky. Také ten se však nechal v minulých dnech slyšet, že z MMF nejpozději v srpnu odejde. Média, která se spíše zabývají důsledky než bulvárními přesahy události, proto již sestavují seznamy případných nástupců.
Zájemců je mnoho
Mezi dosavadními patrony brettonwoodských institucí — Spojenými státy a Evropskou unií — existuje po léta nepsaná dohoda, podle níž obsazuje čelo Světové banky Američan a nejvyšší funkci v MMF Evropan. To se teď ale může změnit.
Jak totiž upozorňuje Jan Randolph na BBC, ve strukturách Fondu mají stále větší vliv nové ekonomické velmoci ze skupiny BRIC, a zvláště Čína. Ta nalila v minulých letech do MMF tolik peněz, že jeho věřitelský potenciál ztrojnásobila.
Podle Randolpha není pravděpodobné, že by Čína postavila vlastního kandidáta. Může však podpořit uchazeče ze třetích zemí a vzhledem k jejímu vlivu se může tato podpora ukázat jako rozhodující.