V nejbližší době se tu žádná korupce vyšetřovat nebude, míní aktivisté
Vratislav DostálObčanské sdružení Veřejnost proti korupci ostře kritizuje vyústění kauzy Drobil. Fakt, že policie případ odložila, neboť údajně nezjistila podezření z korupce, je podle sdružení dalším důkazem toho, že se v ČR stala korupce beztrestnou.
Policie České republiky dala podle občanského sdružení Veřejnost proti korupci občanům jednoznačný vzkaz: Ti, kdo kradou veřejné zdroje, zneužívají svěřené pravomoci či jinak ohýbají spravedlnost mohou být klidní, neboť kauza údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila jasně prokázala, že se korupce v České republice stala beztrestnou.
„Poslední vývoj v kauze Drobil jednoznačně ukázal, že v této zemi nebyla, není a v nejbližší době patrně nebude žádná korupce vyšetřována. A pakliže vyšetřování začne, je záhy prostřednictvím státních zástupců zastaveno," uvedlo sdružení v tiskovém prohlášení.
V pátek totiž na pokyn obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné policie odložila případ údajného uplácení Libora Michálka bývalým ministrem pro životní prostředí Pavlem Drobilem. Ačkoli existovaly důkazy, které zakládaly důvodné podezření ze spáchání trestného činu, což mělo vést státní zástupkyni ve veřejném zájmu k aktivitě a úsilí kauzu ve spolupráci s policií vyšetřit, případ se znenadání odkládá.
Podle mluvčí státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové se policie v případu nakonec ztotožnila se závěrem Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné - tedy, že nezjistila podezření z korupce. Šéf protikorupčního útvaru Tomáš Martinec ale v pátek uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami však dospěli k jinému názoru.
Policejní prezident Petr Lessy ostatně deníku Lidové noviny řekl, že policisté dokonce chtěli začít Drobila stíhat, plánovali totiž požádat sněmovnu o jeho vydání. Žalobkyně však byla proti. Policie podle Zenklové případ prověřila, ale nezjistila, že by Drobil Michálka vybízel ke zničení důkazů o nezákonné činnosti SFŽP na úseku zadávání veřejných zakázek a nabízel mu v této souvislosti lukrativnější pracovní zařazení.
„Nepodařilo se prokázat, že by P. D. znal obsah nahrávky," uvedla pro ČTK mluvčí. Podle ní mu ani nikdo nedal žádné materiály, ze kterých by korupce na SFŽP vyplývala. Neměl tak prý motiv jednat nezákonně.
„Policejní orgán v této věci dospěl k jinému právnímu názoru a zmiňované usnesení o odložení věci vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně," uvedl však Martinec. „Máme ve spisu dokumentováno, že dozorová státní zástupkyně vydala pokyn, že do dnešních 11 hodin máme vydat usnesení o odložení věci," doplnil pak Lessy.
Vyjádření, že se policie ztotožnila s názorem žalobkyně, považuje za nepřijatelné. Zenklová nicméně trvá na tom, že Pokorná v kauze žádný ústní ani písemný pokyn nevydala, pouze policii seznámila se svým závěrem. „Policejní orgán její názor akceptoval, a poté zcela samostatně rozhodl," uvedla mluvčí.
Události posledních měsíců přesahují jakékoli tolerovatelné meze
Podle občanského sdružení Veřejnost proti korupci si české společnost byla sice v posledních letech nucena zvyknout na leccos, avšak dění posledních měsíců pod taktovkou Vrchního státního zastupitelství v Praze podle aktivistů přesahuje meze jakékoli tolerance.
„Jednou z klíčových osob, které za tento stav nesou přímou odpovědnost, je vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Podle posledních informací je již nyní jasné, že za jeho vedení bylo kromě tohoto případu ovlivňováno vyšetřování kauz s miliardovými škodami (vyšetřování v kauze IPB, České pivo, Mostecká uhelná, Gripeny, prodej vojenského materiálu, Diag Human atd.). Všechny tyto případy byly buď odloženy, nebo zastaveny, přestože existovaly důkazy potvrzující podezření z rozsáhlé trestné činnosti, a to i v zahraničí,“ uvedlo sdružení v pondělním tiskovém prohlášení.
Vlastimil Rampula jako vrchní státní zástupce v Praze a jeho podřízení jsou proto podle sdružení nutně podezřelí z toho, že realizovali politický zájem vlády, což je u státního zástupce, který by měl být nezávislý, skandální. „Takové jednání státního zástupce je v právním státě naprosto nepřijatelné, protože odporuje principům zákonnosti a rovnosti občanů před zákonem,“ doplnili autoři.
Taktéž podle ředitele české pobočky protikorupční organizace Transparency International Davida Ondráčky vypadá jednání státního zastupitelství velmi nedůvěryhodně, a to zejména proto, že již koluje celá řada informací o jejich nestandardním postupu právě v Drobilově kauze. „Zapadá to do zaběhnutého konceptu, že když se má vyšetřit podezření vysokého politika z korupčního jednání, vždy se najde důvod, proč to zastavit," řekl ČTK. Podle něj by Nejvyšší státní zastupitelství v Brně mělo dostat volnou ruku, aby mohlo nastavit takové postupy, aby se korupční kriminalita mohla v České republice opravdu vyšetřovat.
Proti čtvrtečnímu odložení kauzy je přípustná stížnost, kterou by přezkoumávalo nadřízené státní zastupitelství. V případu však neexistuje žádný poškozený, a nemá ji tedy kdo podat. Kauzu ale v rámci kontroly skončené věci bude prověřovat Nejvyšší státní zastupitelství. Michálek v pátek rádiu Impuls nicméně řekl, že pokud najde v usnesení o odložení případu prostor, stížnost podá. „To korupce byla. Mám z toho ten pocit, že asi nežijeme v úplně právním státě, pokud by se něco podobného stalo ve vyspělé civilizaci, tak to nemůže skončit jinak než právě tím trestním stíháním," uvedl.
Občanské sdružení Veřejnost proti korupcu pak žádá okamžité odvolání Vlastimila Rampuly z pozice Vrchního státního zástupce v Praze a důsledné prošetření okolností, které vedly Obvodní státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou k zastavení vyšetřování údajného uplácení Libora Michálka bývalým ministrem pro životní prostředí Pavlem Drobilem.
Kauzou SFŽP se také nadále zabývá policie pod vedením Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4, které se nahrávkami zabývalo jako první. Kriminalisté v této části případu zahájili trestní řízení pro podezření z pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Na základě trestního oznámení podaného Michálkem prověřují tendr na poradenskou firmu v hodnotě 80 milionů korun. Zatím případ neuzavřeli. Podle Ondráčky je však velmi pravděpodobné, že i tato kauza nakonec skončí odložením.
Další informace:
České noviny Policie odložila případ údajného podplácení Michálka Drobilem