ČSSD: Právo na stávku je jednou z nejdůležitějších svobod
Vratislav DostálVýkonný výbor ČSSD odmítl snahu vlády omezit právo na stávku. Pokud se tak stane, vyvolají sociální demokraté hlasování o nedůvěře vládě. Novinářům to po víkendovém jednání širšího vedení strany řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Výkonný výbor ČSSD o víkendu kritizoval snahu vlády Petra Nečase omezit právo na stávku. Sociální demokraté se vymezili i proti výrokům o stávce prezidenta Václava Klause. Právo na stávku je podle ČSSD jednou z nejdůležitějších svobod získaných po roce 1989.
„Budeme bojovat, aby občanům zůstala zachována," uvedl předseda největší opoziční strany. Pokud vláda bude chtít toto právo silně omezit, sociální demokraté jsou připraveni vyvolat kvůli tomu hlasování o nedůvěře vládě.
Podle sociálních demokratů vláda svou reakcí na stávku rozdělila společnost. „Zdá se, že vláda vůbec nepochopila význam protestu. Není připravena reagovat na připomínky odborů," poznamenal Sobotka. Podle sociálních demokratů vláda nemá dostatek reflexe vlastních činů a není schopna vyhodnotit náladu ve společnosti.
Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka ostatně již ve čtvrtek v průběhu stávky vyzval premiéra Petra Nečase, aby obnovil sociální dialog, stáhl vládní reformní zákony a jednal o nich s odbory i s opozicí. Podle předsedy ČSSD dali v průběhu stávky Nečas s Kalouskem veřejnosti arogantně najevo nepochopení obav a výhrad občanů. „Nečasovi a Kalouskovi už nelze pomoci, jsou zcela odtrženi od reality,“ myslí si Sobotka.
Podle předsedy ČSSD premiér a předseda ODS Petr Nečas vůbec neví a nechápe, co se ve společnosti děje. „Nepřipouští si žádné selhání, jen opakuje fráze o tom, že odbory zastupují jen část občanů. Asi mu nikdo neřekl, že společnost začíná připomínat vroucí papiňák nespokojenosti,“ uvedl na svém facebookovém profilu Sobotka.
Ústřední výkonný výbor ČSSD proto přijal trojici usnesení. V prvním vyzval vládu, aby neprodleně přistoupila k obnovení sociálního dialogu. Druhé usnesení odmítá údajné snahy premiéra Petra Nečase a ministra financí Miroslava Kalouska zvyšovat napětí ve společnosti a vytvářet prostředí vedoucí k rozdělení obyvatel. Ve třetím usnesení sociální demokraté pak odmítli snahu vlády omezit právo na stávku, neboť se podle nich jedná o jednu z občanských právních svobod, kterou přinesl pád režimu v roce 1989.
Europoslanec ČSSD Richard Falbr pak po víkendovém jednání výkonného výboru strany poznamenal, že reakci českých vládních představitelů na stávku odsoudili i jeho kolegové ze socialistické frakce v Evropském parlamentu.
„Výhrůžky propouštěním stávkujících, úvahy o nasazení armády jako stávkokazů, jsou v příkrém rozporu s úmluvami Mezinárodní organizace práce, kterými je Česká republika vázána," uvedl Falbr.
„Zpochybňování úlohy odborů a předepisování toho, co smějí a co nesmějí, skončilo zpravidla v každém státě, kde se tyto řeči vedly, jejich zákazem. A tak byly odbory zakázány ve všech totalitních státech,“ uvedl pak minulý týden Falbr pro Deník Referendum.
„Před mnoha lety jsem byl svědkem stávky metra v Minsku. Prezident Lukašenko stávku nezakázal, ale její organizátory pak nechal z práce vyhodit,“ doplnil Falbr, podle kterého mají odbory právo na stávku garantované nejen nejen českou ústavou, nýbrž i Sociální chartou, která je součástí Lisabonské smlouvy.
„Stávka vždycky bolí. A jestli si vláda myslí, ze vyhrožováním odboráře poleká, tak se mýlí,“ uzavřel na adresu Nečase, Klause či Kalouska europoslanec Falbr.
Další informace:
Českénoviny ČSSD: Pokud vláda omezí právo na stávku, pokusíme se ji "shodit"