V Srbsku byl dopaden Ratko Mladič, zamíří do Haagu
Petr JedličkaSrbským speciálním jednotkám se podařilo zadržet nechvalně proslulého generála. Bývalý velitel bosensko-srbských jednotek má být po vyřízení formalit převezen do Nizozemí, kde stane před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.
Léta hledaný bosensko-srbský generál Ratko Mladič byl konečně dopaden. Stalo se tak ve čtvrtek v časných ranních hodinách. Pravdivost informace, kterou po poledni rozšířily velké agentury, už potvrdil i současný srbský prezident Boris Tadič na zvláštní tiskové konferenci.
Mladič má vbrzku být převezen do holandského Haagu, kde stane před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Bývalý generál čelí obvinění z válečných zločinů a podílu na genocidě, jíž se dopustily jednotky pod jeho velením v Srebrenici v roce 1995.
V někdejší muslimské enklávě bylo dle obecně přijímaného údaje zavražděno celkem 7500 bosenských muslimů, Bosňáků. Někteří badatelé však považují příslušný údaj za účelově nadsazený.
Zatčení Mladiče již přivítali všichni státníci, které novináři požádali o komentář. Vyjádření své potěchy obvykle doložili nějakou variantou výroku, že spravedlnosti bude učiněno za dost.
Podle zástupců organizací, starajících se o srebrenické pozůstalé, si mohou příbuzní zavražděných po šestnácti letech konečné vydechnout. Sám srbský prezident reagoval prohlášením, že jde o symbolický konec jedné epochy v dějinách jeho národa, který zároveň „otevírá zemi dveře do Evropské unie“.
O vstup do Unie se Srbsko snaží již léta. Otázka Mladičova dopadení přitom skutečně byla reálnou překážkou, neboť Nizozemí bylo bez tohoto připraveno srbské přistoupení vetovat.
Dle zdrojů různých agentur v srbských bezpečnostních složkách byl Mladič dopaden ve Vojvodině, dříve autonomní oblasti na severu Srbska (Jugoslávie), kde žije početná maďarská menšina. Dle francouzské AFP, která se případu věnuje nejpodrobněji, žil generál v domě svého příbuzného ve vesnici Lazarevo pod jménem Milorad Komodič. Zadržen měl být údajně v rámci speciální akce, provedené třemi oddíly policejních složek zvláštního nasazení.
Podrobnosti ze samotné akce však ještě nejsou potvrzené. Prezident Tadič uvedl, že srbské úřady zveřejní všechny detaily po ukončení vyšetřování. Dodal jen, že Mladič byl dopaden „na srbské půdě“.
Srbské bezpečnostní složky se snažily generála vypátrat posledních deset let. Je prokázáno, že do roku 2001 žil celkem nerušeně v Bělehradě, pak se však ztratil. Různé agentury přinesly v uplynulých letech desítky zpráv, ve kterých s odkazem na informované zdroje předvídaly Mladičovo dopadení do několika týdnů či dnů. Všechny předpovědi až doposud se ale ukázaly jako nepravdivé a i současný srbský režim musel několikrát čelit obvinění, že dopadení Mladiče schválně zdržuje.
Od roku 2008 je v Haagu souzen také Mladičův bývalý nadřízený — někdejší bosensko-srbský předák Radovan Karadžič.
Další informace:
AFP Arrest of war crimes suspect Mladic: Live Report
BBC News Ratko Mladic arrested: Bosnia war crimes suspect held
AP War crimes fugitive Mladic arrested in Serbia