Vláda ve středu schválila návrh zákona o veřejných zakázkách. Předloha VV má zajistit jejich transparentnost a omezit manipulace s nimi. I podle české pobočky Transparency International by norma mohla přinést významnou změnu v zadávání veřejných zakázek.
Kabinet Petra Nečase ve středu schválil návrh zákona o veřejných zakázkách, jehož přijetí chtějí Věci veřejné spojit s hlasováním o důvěře vládě. Nejmenší vládní strana považuje tuto normu za klíčovou v boji s korupcí.
Podle Radky Pavlišové z české pobočky Transparency International by vládou schválený zákon mohl být významnou změnou ke zlepšení praxe v zadávání veřejných zakázek.
„My tento zákon vítáme a nemáme k němu žádné závažnější výhrady. Bude samozřejmě záležet na jeho aplikaci a dodržování v praxi, nicméně obecně jej považujeme za významný krok, který by mohl přispět ke zlepšení zadávacích mechanismů u veřejných zakázek,“ uvedla Pavlišová pro Deník Referendum.
Norma zavádí pojem významné veřejné zakázky, u nichž bude přísnější režim zpracování. Na úrovni státu je bude schvalovat vláda, u samospráv zastupitelstvo.
Zákon by podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, který normu připravoval, měl začít platit od ledna příštího roku. Novela připravovaná zhruba od loňského srpna přináší na dvě desítky změn.
Pokud norma ještě v dalším projednávání neprojde úpravou, limit pro povinné vypsání veřejné zakázky se od roku 2014 sníží na jednotnou hranici milion korun. Nově bude povinné zveřejňovat informace o konečné ceně veřejné zakázky.
Zákon také uloží zveřejnit všechny smlouvy na částky přesahující půl milionu korun, jejich změny a dodatky. Zadavatelé budou mít zároveň povinnost uchovávat dokumentaci o veřejných zakázkách po dobu deseti let.
Nabídky bude nově hodnotit panel expertů, kteří budou vedeni pod MMR. Zadavatel bude mít povinnost vydat prohlášení o tom, že je mu známo alespoň pět dodavatelů na trhu odpovídajícímu charakteru a rozsahu veřejné zakázky, kteří splňují kvalifikační předpoklady.
Zákon též nově stanovuje povinnost zrušit zadávací řízení při nedostatečné soutěži.