Kaddáfího jednotky překročily hranici do Tuniska, bojuje se dál
Roman BurešTunisko v pátek ostře odsoudilo narušení svých hranic, když jednotky Muammara Kaddáfího v boji o hraniční přechody vstoupily na jeho území a odstřelovaly pohraniční město. Boje pokračují také v Misurátě a nově i na jihu země.
Tunisko v pátek odsoudilo narušování své suverenity poté, co se boj mezi libyjskými povstalci a jednotkami loajálními režimu Muammara Kaddáfího přelil přes hranici. Na západě země se nyní bojuje o dva hraniční přechody, které minulý týden získaly pod kontrolu povstalecké síly.
Tunisko oznámilo Tripolisu, že na jeho akce je pohlíženo s extrémním rozhořčením a varovalo před eskalací násilí. Už při bojích minulý týden dopadlo na tuniské území několik raket. Nyní však byly hranice přímo překročeny.
„Střely dopadající na obydlená území Tuniska jsou porušením tuniské územní integrity a porušením bezpečnosti obyvatel regionu,“ píše se doslova v prohlášení tuniského ministerstva zahraničí. „Vzhledem k důležitosti událostí (…) informovaly tuniské úřady Libyjce o jejich extrémním rozhořčení a dožadují okamžité zastavení těchto přestupků.“
Podle pátečních dosud nepotvrzených zpráv se libyjská armáda tuniskému velení údajně již omluvila.
Boje na tuniské hranici se v posledních dnech přiostřily. Povstalci se snaží udžet kontrolu nad přechodem Dahíba a libyjská armáda je ostřeluje minomety a raketami. Před násilnostmi do Tuniska uprchly tisíce lidí.
Libyjské jednotky také odstřelovaly město Zintán, centrum protirežimního odporu v oblasti. Poté se ale daly na útěk. Podle agentury AFP, která má v oblasti své zpravodaje, se tak stalo ve chvíli, kdy v noci ze středy na čtvrtek přilétly letouny Severoatlantické aliance.
Misuráta stále pod palbou
Dále též pokračuje dva měsíce trvající bitva o město Misuráta v centrální části libyjského pobřeží. Povstalcům se za pomoci aliančních náletů podařilo vytlačit prorežimní vojáky z okolí přístavu. Zatím jím ale do obleženého města nemůže bezpečně proudit humanitární pomoc, protože Kaddáfího stále odstřelují přístavní terminály.
Boje se nyní přesunuly k letišti, kam se libyjští vojáci stáhli z centra města.
„Naši bojovníci za svobodu porazili Kaddáfího jednotky a donutili je opustit Misurátu,“ řekl západním agenturám předseda místní povstalecké rady Chalíd Azuáví. „Podařilo se jim je donutit k ústupu, ale ne příliš daleko. Proto se Kaddáfí snaží odstřelovat přístav,“ dodal.
V přístavu v Misurátě je uvězněno množství uprchlíků, zahraničních námezdních pracovníků a zraněných. Ve čtvrtek se Mezinárodní organizace pro migraci podařilo evakuovat 935 osob a převézt je do de facto hlavního města povstalců Benghází na východě. Bylo mezi nimi i pětadvacet těžce raněných, kteří akutně potřebovali lékařskou péči.
„Dokud budou Kaddáfího jednotky schopné odstřelování, nevrátí se do přístavu v Misurátě klid. Od začátku bylo jasné, že režim povede tuto bitvu jak dlouho bude potřeba a bylo jasné i to, že chce odříznout město od jediné životně důležité cesty,“ komentoval situaci dopisovatel televizní stanice Al Džazíra z Misuráty Andrew Simmons.
Nejméně jedno z letadel NATO ve středu omylem zaútočilo na jednotku povstalců nedaleko přístavu a zabilo dvanáct lidí.
Nové boje se rozhořely také v pouštním městě Kúfra na odlehlém jihovýchodě země. Podle některých informací se libyjským vojákům podařilo město dobýt. Jiné zdroje uvádějí, že boj stále pokračuje.
V Tripolisu dochází benzín
Libyjské vláda musela tento týden zpřísnit podmínky pro prodej pohonných hmot civilním obyvatelům. Státní televize ve čtvrtek vyhlásila nařízení, které omezuje nákup benzínu na objem v maximální hodnotě pěti dinárů (čtyř dolarů, 68 korun) za tři dny.
V dlouhých řadách u čerpacích stanic se tak začaly odehrávat menší potyčky. Některá západní média hovoří dokonce o bojích mezi ozbrojenými gangy a výtržnostmi.
Na Tripolis po delším období klidu ve čtvrtek také zaútočily spojenecká letadla. Podle svědků byly slyšet minimálně dvě velmi hlasité exploze. Co bylo cílem náletů, se ale zpravodajům nepodařilo zjistit.
Režim Muammara Kaddáfího se na obranu před povstaleckými jednotkami a případnou pozemní invazí aliančních vojsk snaží současně vyzbrojit a vycvičit civilní obyvatelstvo. Věková hranice pro přijetí do miličních oddílů Vlastenecké fronty byla stanovena na sedmnáct let. Výcvikové tábory se tak staly i z některých tripolských škol.
Další informace:
BBC News Libya: Tunisia indignant over border clashes
Al Džazíra Libya rebels battle for Misurata airport
The Guardian Libya: Rebels in Misrata 'killed by Nato friendly fire'
BBC News Tripoli witness: Rioting, fighting and dying for fuel
The Guardian Gaddafi arms Libyan 'home guard' — minimum age 17