Odboráři opustili jednání tripartity o reformách, neboť se s kabinetem nedohodli na změnách vládních reformních zákonů. Odbory proto plánují proti reformám protestní akce, nevylučují ani stávku.
Odboráři opustili čtvrteční jednání tripartity o reformách. S kabinetem se nedohodli na změnách vládních reformních zákonů. Novinářům to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.
První protest proti vládě zorganizují 21. května. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 postup odborů narušuje sociální dialog. Další ministři ho považují za politický.
„Dnes už opravdu ten pomyslný pohár trpělivosti přetekl, a proto jsme se rozhodli dnešním dnem přerušit jednání tripartity a požádat premiéra o svolání mimořádného předsednictva tripartity k nalezení způsobu komunikace," řekl předák odborového svazu KOVO Josef Středula.
Premiér a předseda ODS Petr Nečas se z jednání tripartity omluvil. Byl na Hradě, kde prezident jmenoval nové ministry. K možnému svolání předsednictva tripartity se zatím nevyjádřil.
Podle Zavadila odboráři předložili vládě mnoho připomínek i vlastní návrh důchodové reformy, ale kabinet k nim nepřihlédl. Uvedl, že odborové centrály dál zvažují i stávku.
Jednání tripartity opustila i Asociace samostatných odborů (ASO), po ČMKOS druhá největší odborová centrála v zemi. Její šéf Bohumír Dufek ČTK řekl, že obě centrály postupují společně. Nevyloučil ale, že by asociace mohla uspořádat vlastní protestní akce. Zmínil se například o dopravní blokádě, která by se mohla týkat Prahy.
Členem ASO jsou i silné železničářské odbory, jejichž stávka v minulosti Česko už ochromila. „Čeští občané nejsou tak radikální jako Francouzi, bude stačit větší nátlak. Nechceme destabilizovat společnost," řekl Dufek. Je přesvědčen o tom, že na straně odborů je většina obyvatel země.
Představitelé odborů současně vyzvali vládu, aby neprodleně svolala zasedání předsednictva tripartity. Na něm chtějí dojednat další způsob komunikace. Reformy, které vláda tripartitě předkládá, podle nich totiž už vláda projednala. To prý svědčí o tom, že vláda nebere tripartitu vážně.
Kdy by se zasedání předsednictva mělo uskutečnit, je podle nich na premiérovi Petru Nečasovi.
„Považuji to za závažný krok ze strany odborů," řekl ministr Drábek k jejich odchodu z tripartity. Odboráři podle něho dávají před jednáním přednost nátlakovým akcím. Vláda je však i nadále připravena s odbory jednat.
Někteří ministři označili postup odborářů za politický krok, což předáky urazilo. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka z ODS jednání předáků ukazuje na to, že mají politické ambice a cíle. „Z toho pro mě plyne riziko, že odbory se stávají spíše politickou stranou než zastánci zájmů zaměstnanců," řekl Kocourek.
Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 poukazoval zas na to, že i když dnešní jednání tripartity začalo v 9:00 a mělo trvat celý den, odboráři už ve středu večer svolali na dnešek na 10:00 svou tiskovou konferenci.
„Rozhodnutí, že se tak zachovají (opustí tripartitu), učinili už včera večer bez ohledu na začátek dnešní diskuse. Zda tento postoj konzultovali či nekonzultovali s opozicí, to já samozřejmě nevím. Nicméně že je to postoj spíš politický než postoj partnera v sociálním dialogu, je prostě holý fakt," řekl Kalousek.
ČSSD: Odmítavý postoj odborů k reformám chápeme
Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky je zcela evidentní, že Nečasova vláda prosazuje své návrhy reforem bez nejmenší snahy je veřejnosti vysvětlit a získat pro ně širší společenskou podporu.
„Vládní koalice odmítá o reformách jednat nejen s opozicí, ale i s odbory nebo kriticky naladěnou odbornou veřejností. Premiér Nečas nehledá pro nevratné vládní záměry širší konsensus či věcný kompromis, ale spoléhá se pouze na pravicovou hlasovací mašinerii v Poslanecké sněmovně,“ myslí si předseda největší opoziční strany.
Podle sociálních demokratů se proto odborářům nelze divit, že v takové situaci již nechtějí s vládou o jejích reformních návrzích jednat a požádali o přerušení tripartity.
„Zejména poté, kdy Nečasova vláda opakovaně odmítla hledat dohodu se zaměstnanci a zaměstnavateli či tripartitu přímo obešla,“ doplnil v tiskovém prohlášení Sobotka.
ČSSD již dříve uvedla, že pokládá vládní reformy za nepromyšlené, nedostatečně připravené a především nespravedlivé. Reformy totiž podle Sobotky zaplatí jen rodiny s dětmi, senioři, nemocní či zdravotně postižení.
„Vláda naopak vychází vstříc privátním kapitálovým skupinám, které mají zájem o privatizaci důchodového systému a zdravotnictví. Vládní návrhy jsou proto zaměřeny na privatizaci veřejných služeb a redukci sociálního státu. Ve svém důsledku vládní reformy dále prohloubí zadlužení země, zvýší sociální rozdíly a ohrozí naši budoucí konkurenceschopnost,“ doplnil předseda ČSSD.
Sociální demokraté proto podpoří protestní akce organizované odbory či občanskými iniciativami, které budou zaměřené na odmítnutí nespravedlivých reforem.