Výkonná rada Odborového svazu zdravotní a sociální péče schválila text dopisu Petru Nečasovi, ve kterém požaduje demisi vlády a odmítá navrhovanou reformu zdravotnictví. V současné situaci nemá dle odborářů kabinet mandát k provádění nevratných změn.
Zdravotnické odbory odmítly zdravotnické a sociální reformy současné vlády. Ve zvláštním dopise zároveň vyzvaly k demisi premiéra i celý kabinet kvůli ztrátě důvěryhodnosti. Novinářům to po úterním jednání výkonné rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče řekla předsedkyně Dagmar Žitníková.
Svaz sdružuje podle údajů na svém webu okolo 45 tisíc pracovníků zdravotnictví a sociální péče.
S reformou zdravotnictví, jak je navrhovaná, odbory zásadně nesouhlasí. Kritizují zejména novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která dle jejich názoru poškozuje pacienty tím, že nedefinuje nárok pacienta na péči. Podle mínění odborářů teď není vůbec jasné, zda zůstane zachován současný rozsah péče, nebo budou vznikat ceníky a nemocnice si budou konkurovat cenou.
Nikdo neví, kolik budou pacienti platit, shrnula předsedkyně stanovisko odborů.
Výzvu k demisi poslaly odbory v úterý dopisem přímo premiérovi. „Politické skandály posledních dnů a neuvěřitelné občanské, morální a zřejmě i právní selhání části členů kabinetu je v demokratické společnosti nepřípustné. Vláda by z toho měla vyvodit osobní zodpovědnost," řekla Žitníková.
Odbory dále v dopise požádaly premiéra, aby zastavil zdravotnickou reformu a zahájil celospolečenskou diskusi o potřebných změnách. Reforma zdravotnictví je podle nich žádoucí, ale její úspěšnost závisí především na omezení a přísném postihu korupce, na transparentní lékové politice, na zvýšení úhrad státu za státní pojištěnce, na zrušení stropu odvodů a na okamžitém řešení daňových souvislostí.
Současně s reformou se musí dle odborů řešit odměňování pracovníků ve zdravotnictví. Zástupci zaměstnanců odmítají záměr vlády zrušit platové tarify, naopak trvají na tom, aby stávající systém odměňování byl zachován a rozšířil se i do nemocnic řízených kraji, městy či obcemi. Tuto změnu by měl zakotvit zákoník práce. Odboráři požadují navýšení platů pro zaměstnance ve zdravotnictví od ledna 2012 přinejmenším o deset procent. Chtějí vyčkat do 21. dubna, kdy se má sejít tripartita, tedy zástupci zaměstnanců, zaměstnavatelů a vlády. Pokud se tam na úpravách nedohodnou, hrozí protesty.
Už koncem března řekla Dagmar Žitníková v Českém rozhlase: „Pokud by se situace vyvíjela tak, že by se měla začít rušit překotně akutní lůžka v krajích bez náhrady a znamenalo by to ohrožení pacientů a ohrožení zaměstnanců, tak bychom se museli domlouvat s celou Českomoravskou konfederací odborových svazů a s ostatní občanskou veřejností na dalším postupu. Do budoucna nevylučujeme pro případ nedohody jakékoli akce,“ uvedla Žitníková.