Čerstvě zveřejněné statistiky z prvních měsíců roku 2011 ukazují na pokračující propad řecké ekonomiky. Děje se tak navzdory neoliberálním reformám, k nimž vláda George Papandrea přistoupila výměnou za sanační půjčku MMF a EU.
Míra nezaměstnanosti v Řecku se v prvním měsíci roku zvýšila na 15,1 procenta z prosincové úrovně 14,8 procenta. Dostala se tak v důsledku dluhové krize na nový rekord od roku 2004, kdy země začala měsíční údaje o nezaměstnanosti pořizovat. Oznámil to ve čtvrtek řecký statistický úřad.
Dluhová krize, která si vynutila razantní úsporná vládní opatření, těžce dolehla na řeckou ekonomiku a vedla k prudkému růstu nezaměstnanosti. Loni v lednu činila míra nezaměstnanosti v zemi 11,3 procenta.
Řecko je v krizi od počátku loňského roku a v květnu přijalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu ochrannou půjčku v rozsahu 110 miliard eur (2,7 bilionu korun). Vláda však za ni musela přistoupit l razantním výdajovým škrtům a zvýšených daní, jejichž důsledkem je nyní ekonomický propad.
Řecká ekonomika loni ztratila 4,5 procenta. Letos se čeká další pokles o zhruba tři procenta.
Míra nezaměstnanosti v Řecku je mnohem vyšší než v eurozóně, kde v únoru klesla na 9,9 procenta z lednových deseti procent. Větší nezaměstnanost než v Řecku je nyní ze zemí eura už jen ve Španělsku, kde přesahuje 20 procent, a z Evropské unie v Litvě a Lotyšsku.