Liberecký primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) se sociální demokracií už jednat nebude. Podle něj ČSSD jednala jen formálně a míří do spolupráce s ODS. Sociální demokraté přišli navíc s právním posudkem na předražené zakázky, který tvrdí, že jsou standardní.
Uskupení libereckého primátora Jana Korytáře Změna pro Liberec (ZmpL) ukončilo ve čtvrtek jednání s ČSSD a zároveň vyzvalo náměstka primátora za ČSSD Lukáše Martina, aby se vzdal mandátu v zastupitelstvu. Sociální demokraté zároveň zveřejnili alternativní znalecké posudky na předražené zakázky na rekonstrukci městských lázní, které podle nich dokazují, že zadání soutěží bylo standardní.
Změna pro Liberec: Sociální demokraté jednali jen formálně
Vyjednavači Změny pro Liberec v minulých dnech soustavně jednali s bývalými koaličními partnery z ČSSD a Liberec občanům o nalezení východiska z koaliční krize na liberecké radnici. „Zejména ČSSD bohužel jednání zablokovala kladením nedůstojných a kategorických podmínek a ultimát," uvádí ZmpL v prohlášení.
Korytář v uplynulých dnech podle prohlášení opakovaně nabídl svou funkci koaličním partnerům k dispozici. Jednání ale vyjednavači Změny pro Liberec označují za formální: „Z jednání, která proběhla, je jasné, že bylo rozhodnuto už dávno před tím, než jednání započala, a zřejmě dokonce i před tím, než byla koaliční smlouva vypovězena," píše se v prohlášení klubu zastupitelů Změny. Podle něj ostatní strany směřují v rozporu se svými předvolebními sliby do spolupráce s ODS.
Změna pro Liberec zároveň jednání úplně ukončila s ČSSD: „Vzhledem k nepodloženým a lživým obviněním z poskytování úplatků úředníkům magistrátu, kterého se vůči primátoru Korytářovi dopustil náměstek za ČSSD Lukáš Martin, ukončuje Změna pro Liberec s touto stranou další jednání o budoucí koalici." Zastupitelé dokonce ZmpL vyzvali Martina k odchodu ze zastupitelstva. Další jednání tak povede již pouze s kluby Liberec občanům, Unie pro sport a zdraví a Věcí veřejných. Čas má do soboty, kdy se znovu schází liberecké zastupitelstvo.
Sepp (ČSSD): Obsah smluv je standardní
Hlavní příčinu rozpadu koalice, předražené smlouvy na revitalizaci libereckých lázní a dostavbu městského bazénu, místní ČSSD zároveň zpochybnila: jsou prý v pořádku. Vyplývá to podle předsedy jejich zastupitelů Martina Seppa z nového právního posudku.
Korytář se opírá o dva právní posudky a názor Transparency International ČR, podle nichž Liberci hrozí to, že bude muset vrátit evropské dotace či zaplatit miliony navíc. Všechny strany bývalé koalice už podaly podnět, aby zakázky prověřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Korytář a jeho ekonomický náměstek a spolustraník Jaromír Baxa se v souvislosti s nimi také rozhodli podat trestní oznámení protikorupční policii pro údajné pletichy při zadávání veřejných zakázek.
Podle Seppa nechali sociální demokraté dokumentaci posoudit pražskou advokátní kanceláří Čalfa, Bartošík a partneři. Analýza se týkala posouzení obsahu návrhů smluv o dílo. „Pan Korytář nám jich předložil několik, my jsme si taktéž nechali nějakou analýzu udělat, abychom na to měli objektivní názor," řekl Sepp.
Vyplývá z ní, že jsou smlouvy standardní, odpovídají běžným zvyklostem a právníci v nich nenašli zásadní rizika a nesprávnosti. „Obsah smluv je celkově oboustranně vyvážený," citoval Sepp z analýzy. Případné změny obsahu smluv podle posudku nejsou možné, byly by porušením zákona o veřejných zakázkách. Pokud by totiž byly takové smlouvy podepsány, městu by podle posudku hrozil právní postih a kroky ze strany neúspěšných účastníků veřejné soutěže.
Korytář: Smlouvy už řeší antimonopolní úřad
Podle Korytáře další právní výklad v případě smluv už není důležitý. „Podali jsme podnět k antimonopolnímu úřadu, nyní je na něm, aby věc posoudil," řekl ve čtvrtek ČTK. Předpokládá, že úřad nechá zpracovat další posudky, které budou nezávislé.
„Nebudeme je dělat my politici, ale znalci," poznamenal a dodal, že čím více s kolegou ekonomickým náměstkem Baxou do problematiky pronikají, tím víc jsou přesvědčeni o tom, že soutěže ani smlouvy v pořádku nejsou.
Zakázku na revitalizaci lázní vyhrála pardubická společnost Chládek a Tintěra, výběrové řízení na dostavbu bazénu liberecká společnost Syner. Obě zadalo ještě předchozí vedení města v čele s ODS a letos vyhodnotilo to současné. Předpokládaná cena zakázky na dostavbu bazénu měla být podle zadání veřejné soutěže 141,5 milionu korun bez DPH, Syner soutěž vyhrál s nabídkovou cenou 116,4 milionu. U lázní činila předpokládaná cena 312,6 milionu, vysoutěžená 299,5 milionu.
Rozhodne se v sobotu
Rozhodnutí smlouvy nepodepsat, zrušit soutěž a vyhlásit novou bylo podle Korytáře hlavním důvodem, proč se na konci března rozpadla koalice Změny pro Liberec s ČSSD, seskupením Liberec občanům a Unií pro sport a zdraví. Zastupitelé se znovu sejdou v sobotu 16. dubna. Hned na začátku jejich programu je návrh na odvolání Korytáře a dalších dvou členů městském rady za Změnu pro Liberec.
Na podporu pimátora Jana Korytáře se již sešlo několik demonstrací na libereckém Benešově náměstí. Naposledy ve čtvrtek žádalo jeho pokračování ve funkci v hustém dešti přibližně pět set lidí.