Liberecké zastupitelstvo sice nezrušilo podezřelé soutěže na opravu městských lázní, ale ani po devíti hodinách nedokázalo odvolat primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec). Koalice čtyř stran se rozpadla z iniciativy ČSSD již před začátkem jednání.
ČSSD vystoupila z koalice, která stojí od loňských voleb v čele Liberce. Je připravena jednat o vytvoření případné nové koalice se všemi stranami v zastupitelstvu, uvedl předseda klubu zastupitelů za ČSSD Martin Sepp. Těsně před začátkem jednání čtvrtečního zastupitelstva se k ČSSD přidali i další koaliční partneři, Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví.
Na čtvrtečním jednání zastupitelstva, které začalo v 15:00, pak sociální demokracie navrhla odvolání primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec) i dvou dalších radní z jeho strany, Jaromíra Baxy a Květy Morávkové.
Podle zpravodaje Deníku Referendum je jednací sál v Liberci zcela zaplněn, a osazenstvo dávalo nesouhlas s návrhem hlasitě najevo. Primátor Korytář navrhl, aby bylo hlasování o odvolání veřejné.
Jednotný postoj ale nezaujímají ani jednotlivé strany. Dva členové Unie pro sport a zdraví patrně ČSSD podpoří, naopak Zuzana Kocumová je jednoznačně proti. „S tímto materiálem zásadně nesouhlasím," uvedla.
„Máme možnost to tady dělat jinak, a byla by hloupost skončit na věcech, které se netýkají konkrétních problémů, například dotací či špatného zacházení s veřejnými penězi," řekla ještě před zasedáním bývalá lyžařka Kocumová.
Důvodem vypovězení koaliční smlouvy má být podle ČSSD nefunkčnost koalice a dlouhodobě špatná komunikace, která vyvrcholila spory kolem volby nového tajemníka magistrátu.
Podle informací Deníku Referendum totiž primátor Korytář prosazoval na místo tajemnice nestranickou osobnost z neziskového sektoru, Alenu Dvořáčkovou, zatímco sociální demokraté mají o obsazení této funkce odlišnou představu.
„Jsme přesvědčeni o tom, že tajemník by měl být apolitický, a to paní Dvořáčková rozhodně není," vysvětlil Martin Sepp z ČSSD.
Podobný názor vyjádřil i lídr hnutí Liberec občanům Jiří Šolc. Dvořáčková pracovala dosud jako vedoucí na Finančním úřadu v Liberci, v žádné straně nikdy nebyla a ve volbách nekandidovala. Založila ale Občanské sdružení Staré město Liberec a v předvolební kampani Korytáře aktivně podporovala. To je důvod, proč partneři chtějí jiného tajemníka.
Podle lidí blízkých primátorovi je ale podstata problému jinde. „Jde zřejmě o záminku, neboť Korytář již v úterý koaličním partnerům v rámci kompromisu nabídl, že na své původní kandidátce netrvá,“ uvedl pro Deník Referendum důvěryhodný zdroj obeznámený se situací na libereckém magistrátu.
„Pravým důvodem je půlmiliardový tunel, který se chystal na Liberec a evropské dotace a na který jsme těsně před podpisem smluv přišli," sdělil jeden z členů Strany zelených, která tvoří významnou část Změny pro Liberec.
Jedná se o výběrové řízení na stavbu bazénu a rekonstrukci lázní, kterou — jak je v Liberci obvyklé — vyhrála firma Syner. Primátor ovšem oznámil, že nevýhodnou smlouvu, před kterou město varovala i Transparency International, nepodepíše. A to ani v případě, že zastupitelstvo smlouvu odhlasuje.
Primátor prosazoval nový harmonogram na čerpání dotace a nové výběrové řízení. „Nedovedu si představit, že bychom o tyto dotace přišli, chci ale, aby byly použity transparentně a efektivně," řekl k tomu Korytář.
Opoziční ODS, jejíž napojení na firmu Syner je obecně známé, však označila zrušení výběrového řízení za nezákonné. Strana Liberec občanům reagovala návrhem na vytvoření komise, jež by zakázku posoudila. Navrhuje rovněž se Synerem vyjednat nové, výhodnější podmínky.
Pozdvižení v sále vyvolal především Jiří Šolc, jenž vytkl Korytářovi, že měl místo řešení smluv vítat občánky. „Ano, občánky jsem nevítal ani jednou, měl jsem za to, že zakázky jsou pro město zásadnější," reagoval překvapený primátor.
Poté, co roztříštěná koalice neprosadila ani odmítnutí smluv a nové výběrové řízení, jak navrhoval primátor Korytář, ani uznání výsledků soutěže a vyjednávání o lepších podmínkách podle návrhu Liberec občanům, se situace ještě vyostřila při projednávání návrhu na odvolání tří členů rady města za Změnu pro Liberec včetně primátora.
Zastupitelé návrh projednávali přes čtyři hodiny, a ačkoliv během diskuse nevyšly najevo žádné konkrétnější výhrady odcházejících koaličních stran k primátorovi vyjma „nekomunikace", oboustranná nedůvěra byla velmi patrná. Především se však ukázalo, že ve stotisícovém Liberci se nic neutají. Po naléhání až do půlnoci přítomné veřejnosti, během něhož někteří občané poukazovali na fakt, že jsou koaliční odpadlíci dohodnuti na nové spolupráci s ODS, protože je v uplynulých dnech viděli pospolu na různých místech města, vystoupila znovu Zuzana Kocumová z Unie pro sport a zdraví, která potvrdila, že se takové schůzky omylem také zúčastnila.
„Vešla jsem náhodou někam, kde jsem neměla být. Z přítomných bylo jasné, že se neradí o nové situaci, ale že si potvrzují, že všechno platí," popsala situaci s tím, že sociální demokracie a Liberec občanům míří do skryté koalice s ODS.
Vzápětí se Kocumová distancovala od stanoviska svého klubu, jehož je předsedkyní a který byl spolunavrhovatelem odvolání primátora a radních za Změnu pro Liberec, a zpochybnila tak samotný návrh. Toho využil primátor Jan Korytář a podle ustanovení jednacího řádu zastupitelstva jednání o bodu, při jehož projednávání se objevily zásadní a nové skutečnosti, odročil napříště a přikročil k projednávání dalšího programu.
To se setkalo s protesty ostatních zastupitelů bývalé koalice. Po několika přestávkách a opakovaných žádostech především bývalých koaličních zastupitelů na znovuzařazení odvolávání i na změnu řízení schůze oznámil bývalý primátor Jiří Kittner (ODS), že jeho klub zastupitelstvo opouští, protože Korytář porušuje jednací řád i zákon o obcích. Zastupitelstvo se tak po několika minutách stalo neusnášeníschopným, aniž Korytáře a ostatní odvolalo.
Veřejnost odměnila primátora bouřlivým potleskem a jednání skončilo před půl jednou po půlnoci.
Na dotaz novinářů Korytář následně uvedl, že využije následujících tří týdnů do dalšího zastupitelstva k obnovení jednání s koaličními partnery, a vyloučil, že by v případě neúspěchu setrvával ve funkci i po příštím zastupitelstvu. „Nezískám-li znovu koalici na svou stranu, na příštím zastupitelstvu odstoupím," uzavřel.
Kolik takových má ČSSD ještě v rukávu?