Americký AR Magazine zveřejnil dlouho očekávaný žebříček nejúspěšnějších manažerů fondů, které se zaměřují na rizikové a spekulativní operace. Všichni si v průměru loni vydělali o 13 procent méně než v roce 2009. Výdělky jednotlivců však stále dosahují miliard.
Manažeři nejbohatších hedgeových fondů si loni vydělali méně peněz. Celkem si 25 nejbohatších manažerů přišlo na 22 miliard USD (377,8 miliardy Kč), což je o 13 procent méně než v roce 2009. Žebříček nejbohatších manažerů fondů zveřejnil časopis AR Magazine. Celková částka je i přes pokles třetí nejvyšší od roku 2001, kdy časopis začal tyto údaje sledovat. Hedgeové fondy jsou vysoce rizikovou investicí, zaměřují se na spekulativní operace a podle většiny odborníků spoluzavinily současnou hospodářskou krizi.
Nejlépe placeným manažerem se loni stal obsadil John Paulson z fondu Paulson & Co., který si vydělal 4,9 miliardy USD. Paulsonovo jméno není velkým překvapením, protože jeho fond s majetkem 36 miliard USD patří mezi fondy s nejlepším výkonem. Na dalších příčkách skončil Ray Dalio z Bridgewater Associates, Jim Simons z Renaissance Technologies, David Tepper z Appaloosa Management a Steve Cohen ze SAC Capital Advisors. Jejich výdělky se pohybovaly od 1,3 miliardy do 3,1 miliardy USD.
Manažeři hedgeových fondů obvykle účtují za správu peněz investorům dvě procenta z částky. To znamená, že při deseti miliardách USD získá fond na poplatcích 200 milionů USD. Zisky z obchodů mohou v dobrém roce činit až 20 procent. Většina z nich do fondů rovněž investuje své peníze.
Fondy oficiálně nezveřejňují výše odměn. Časopis AR vychází při výpočtu výše příjmů manažerů z poplatků, které fondy účtují, a procentního podílu, který podle jejich odhadu manažer ve fondu má. Žebříček je velmi pozorně sledován a je považován za měřítko úspěchu manažerů, napsala agentura Reuters.