Proč DR končí na Twitteru a proč vás zveme na Bluesky
×

Profil čtenáře:
Václav L. Vondráček

VV
Profese:
E-mail: ceskybarok@seznam.cz
Ale je něco takového vůbec potřeba? Vždyť Ústava jasně mluví o tom, jak má stát, tedy i zdravotnictví vypadat.
To, že vláda usiluje o změnu, změnu která zde už dvacet let probíhá – a že se nenašla politická strana, která by formulovala program obhajující důsledně ústavní pořádek – je skutečnost, která by měla nás VŠECHNY vést k protestům. Jsme pacienty "privatizačního panstva" již dávno. Všiml jste si vůbec, že během protestu privatizace nemocnic, tedy vyvádění peněz se solidárního zdravotnictví, pokračovala – a to i v krajích ovládaných ČSSD?
Nevíme, jak jednání probíhala. Údajně dal ministr Heger lékařům na vybranou: přijmout memorandum nebo proběhne privatizace.
Neměl byste protest snižovat výroky o „stavovské pověsti“ (neapelujme na stavovskou čest druhých, dodržujme svoji vlastní – mělo by platit např. pro novináře a církevní hodnostáře, kteří lékaře po novoroční výzvě Václava Klause dehonestovali!) nebo o „přízemním obzoru“. K provládním tvrzením – možná nechtěně – tím přidáváte podobný moralistní odsudek jako Václav Havel, když mluvil o „spontaneitě“, kterou by vzal na milost, ale organizované odbory mu jaksi taksi..., jak říká. A tím se přiznává ke staroliberálnímu pojetí občanských a pracovních práv.
Připomenu: od samého začátku nešlo jen o mzdy, protest byl od začátku protestem proti pracovním podmínkám a nedodržování zákoníku práce – zkuste si to v požadavcích lékařů vyhledat.
Účinnost dehonestující mediální kampaně těch, kdo usilují o protireformu (REFORMA znamenala vytvoření sociálního státu) přece neznamená, že lékaři neměli takto postupovat. Dokazuje pouze, že protivník je silný, že má na své straně média a že může na rozdíl od nás, kteří vážíme slova, tvrdit cokoli, a zkoušet, co srdceryvného zabere u posluchačstva nekonečného seriálu, který se nazývá televizní zprávy.
Váš text je projevem nesolidárnosti s pracujícími (víte něco o nevolnickém postavení uchazečů o atestace? víte o nedodržování zákoníku práce?)
Nechme lékaře lékaři; jsou takoví jako je většinová společnost. Uvědomme si navíc, že protestují PRÁVĚ TI z nich, kteří chtějí ve veřejném zdravotnictví a ve své zemi zůstat.
A učitelé k nimž se obracíte? Ti už přece odcházejí dávno – stačí podívat se na údaje o zaměstnání absolventů pedagogických fakult …
Úvahy o „absenci skutečné elity“ nevybočují z rámce nadřazených úvah Petra Pitharta a Václava Havla o nedostačivosti českých dějin. Máte skutečně zato, že nacismus naše rodiče – nebo „komunismus“ naši generaci – morálně zničil?
Nejsou snad učitelé, kteří Vás učili (či vůbec každý, kdo řádně pracuje a vychovává své děti), skutečnou elitou?
V článku zcela ignorujete skutečný stav českého zdravotnictví posledních dvaceti let. Měl byste tedy vyhledat odborníky, nebo si alespoň přečíst stati Ivana Davida a Miloše Picka.
Tvrdíte, že lékařům jde „jen o peníze“, ale zamlčujete, že podnes musejí snášet porušování zákoníku práce – a k tomu všichni (i pacienti) mlčí, ačkoli to dobře vědí.
Vaše nálepky eskamotérů, podomků a Hurvínků jsou arogantní a dokazují nanejvýš Vaše osobní přesvědčení, že stojíte morálně výše.
Cílem vlády je provést neoliberální „reformy“. Součástí těchto „reforem“ je privatizace zdravotnictví, školství a důchodů. Má snad vláda tímto svým programem na paměti pacienty? Možná si to neuvědomujete, ale připojil jste se ke kampani jejích mediálních lokajů.