reklama

Profil čtenáře:
Jan Sládek

Profese: Sociolog a asistent na FFUK
E-mail: sladek.jan@gmail.com
V textu bylo opomenuto, že Jakub Patočka je členem v ČSSD.
Dovolím si zde trochu uvádění na pravou míru.

JP: Základní argumentace se tu vede poukazy na neblahé rysy ČSSD. Přímo vzorovým textem je v tomto směru blog člena Strany zelených Jana Sládka. Pomiňme nekorektní atak na mladého sociálního demokrata v úvodu textu, na něž jsou členové Strany zelených tak hákliví, pokud se sami stávají jejich objektem.

JS: Napsal jsem, že ten člověk je placen Lidovým domem. Jsem ten poslední, kdo by myslel poukaz na to, že člověk dostává mzdu za svou práci, jako útok. Ne každý si může dovolit dobrovolničit.

JP: V Sládkově kritice se mísí oprávněné, byť přemrštěně formulované výhrady k některým stránkám politiky ČSSD („skanzen průmyslové společnosti“, „neprosazený zákon o sociálním bydlení“, „zpátečnický vztah k místním referendům“, „přehlíživý vztah některých předních členů k problematice lidských práv“), s až groteskně pokrouceným černobílým viděním věcí („pro životní prostředí nikdy nic neudělali“, přeháněním (Dienstbier a Špidla jsou vábničkou na voliče) a vyloženými nesmysly (Sobotka zneužíval poslanecké náhrady, výtky k čerpání eurofondů ve Středočeském kraji).

JS: Tady se neshodneme, a to ještě neměřím ČSSD stejně přísným metrem, jako Patočka SZ. Opravdu mi vadí, když Jan Mládek říká, že bychom na Čínu měli být hodnější a neprudit je. Pozice JS a VŠ je bohužel viditelně slabá a neodpovídá tomu, jak nadějně jsou prezentováni. K Sobotkovi zde, prostě si přilepšil. http://zpravy.idnes.cz/mistopredseda-cssd-sobotka-priznal-ze-zneuzival-nahrady-pzm-/domaci.aspx?c=A090701_073206_domaci_lf

JP: Nikdo netvrdí, že sociální demokracie nemá řadu různých problematických stránek, dost možná je jich dokonce víc, než si Jan Sládek a jemu podobní autoři vůbec dokáží představit. Je to určitá daň za to, že se jedná o stranu masovou. Strana, která reprezentuje pětinu až polovinu politické veřejnosti, prostě nemá tak široký manévrovací prostor jako strany, které se pokoušejí být avantgardou.

JS: Tady souhlas, do skříní Lidového domu nevidím. Nechci, aby se mi něco stalo, nechci nikomu šahat na jeho miliónové penězovody. Co všechno tam viděl JP a mluví o tom jako "nutnosti" omezeného prostoru, to nechci ani tušit. Ale vím, že velké strany potřebuji velké peníze. A taky vím, že ČSSD nikdy nevyužila šanci zlepšit financování politických stran v ČR.

JP: Ale právě proto je třeba vidět věci v náležité proporci. Mnozí z politiků ČSSD, které Jan Sládek uvádí jako odstrašující příklady, mají ve skutečnosti i kladné stránky: tou základní je okolnost, že jako členové ČSSD prostě budou bránit demontáži sociálního státu. Jak jsme viděli, ministři Strany zelených i nejméně dva ze současné čtveřice případných poslanců se jí ochotně účastnili.

JS: "Argumenty" typu "co nám ti Římané dali" či Hitler postavil dálnice a komunisti paneláky, s těmi neumím analyticky pracovat. Prostě: neberu.

Můj text zde http://jansladek.tumblr.com/post/64282944960/proc-bych-se-stydel-za-hlas-pro-cssd-bohuzel

Proč se nemáme nechat před volbami strašit (ani Jakubem Patočkou) tady:

http://sladek.blog.ihned.cz/c1-61052400-strach-neni-u-voleb-dobrym-radcem
Pane Trávníčku,

zdejší diskutující „za úplné hlupáky“ rozhodně nemám. Jen, přiznávám se, nejsem úplně šťastný, když mě někteří z nich šmahem obviňují tu ze lhaní, tu ze šíření „manipulativních polopravd“. Pokud se pořádně podíváte na mé telegrafické otázky, zjistíte, že Marksovou Tominovou uvádím jako výjimku jen u rasismu. To je zrovna oblast, které se celkem věnuji, takže zrovna u ní si troufám odhadnout, že MT v ČSSD skutečně jednou z mála viditelných výjimek je. Pokud se mýlím, velice rád to přiznám. U ostatních otázek žádné závorky – čili Vaší terminologií „typické manipulativní polopravdy“ – nejsou.

A taky zatím nikdo na ty otázky nijak zvlášť důkladně neodpověděl (opakuji, že navrhovat zákony je sice samozřejmě velmi důležité, ale že to podle mě nestačí). Má třeba – namátkou –ČSSD významný počet starostů, kteří účinně bojují proti hazardu nebo nebo kteří rozvíjejí mírumilovné soužití mezi Romy a neromy? To je OPRAVDOVÁ otázka (abyste zase nenapsal, že je to „komické tvrzení“ pro „malé děti“, kterým jsem se „ke své škodě velmi znevěrohodnil“). Já bych to OPRAVDU rád věděl.

Stejně tak bych OPRAVDU rád věděl, co dobrého udělala ČSSD konkrétně v Praze (samozřejmě ne z pragocentrismu – ale prostě proto, že Prahu znám); protože si OPRAVDU na nic podstatného nevzpomínám.

Ještě jsem si vzpomněl a rád to sem napíšu (týká se to ne přímo rasismu, ale xenofobie), že jsem velmi ocenil, když Jiří Dienstbier před 2. kolem prezidentské volby odsoudil zneužití nenávistných protiněmeckých stereotypů proti Karlu Schwarzenbergovi. Naopak velice mi teď vadil výrok Jana Mládka o tom, že prosazování lidských práv škodí obchodu s Ruskem a Čínou. (A taky mi vadilo zneužití nenávistných proticírkevních stereotypů v kampani proti restitucím, ale to už jsem psal.)

Moje a Vaše představa o směřování ČSSD se samozřejmě nemusejí shodovat. Nicméně o ČSSD se zajímám; a v diskusích s pravicověji laděnými přáteli se ji leckdy snažím hájit (i proto mě opravdu zajímají ty věci, o kterých píšu výše).

Proto mě zaráží, jak mi různí diskutující předhazují, že chci poškodit nebo znevěrohodnit ČSSD. To, že ji nevolím (a myslím, že teď zrovna ani není rozumné ji volit), přece ještě vůbec neznamená, že jí chci ublížit. Přeji si silnou demokratickou ČSSD (ale nemyslím si, že nutně platí „čím víc hlasů, tím líp“). Protože čím lepší budou hlavní české systémové strany (k nimž ČSSD samozřejmě patří), tím lepší bude česká demokracie.
Daniel SoukupPane Plevo,

nechápu, proč mě obviňujete ze lhaní. Nic jsem netvrdil, ale jenom jsem se ptal. Otázka přece z definice nemůže být lež! A mimochodem: ptal jsem se, co ČSSD UDĚLALA třeba proti anticikanismu nebo hazardu. Jenom navrhovat zákony je dost málo. Celou ČR samozřejmě neobhlédnu (ovšem: obhlédne ji někdo?). Ale docela dobře znám Prahu. A opravdu se marně snažím vzpomenout na cokoliv významně pozitivního, co by tu ČSSD dokázala nebo se o to aspoň snažila. (Doufám, že mě zase neobviníte ze lži. Případný nevědomý omyl by ještě nebyl lež.) Jak jí mám potom věřit v celostátním měřítku?

Ze vzestupu Okamury a Babiše jsem samozřejmě taky nešťastný. A taky s obavami uvažuji o tom, jak asi bude vypadat vládní koalice. Jen prostě nesdílím naděje, které někteří diskutující vkládají do ČSSD. Ale to už bych se opakoval.
Daniel Soukup
Děkuji za všechny komentáře. Zatím mi nefunguje přístup do diskuse; proto odpovídám prostřednictvím Jana Sládka.

1) Nevím, jestli jsem „levicový intelektuál“; ale rozhodně se nesnažím „konflikty poškodit socdem“. Nevyvíjím totiž žádnou „taktiku“ – jen otevřeně píšu, co si myslím. A jsem vděčný DR, že to zveřejňuje, a vám všem, že o tom diskutujete.

2) Komunisté mi vadí. To není žádný „primitivní antikomunismus“, ale historická zkušenost.

3) Věřte mi, že situaci lidí, kterým „zoufale teče do bot“, beru nesmírně vážně. Nicméně (telegraficky): co udělala ČSSD proti lichvě? Proti hazardu? Proti zvůli exekutorů? Proti rasismu (výjimek, jako je M. Marksová Tominová, si velmi vážím)? Pro sociálně vyloučené lokality? Pro sociální bydlení?

4) Nesouhlasím s názorem, že desetitisíce lidí, kteří budou volit SPOZ, lidovce, zelené, Změnu a zčásti ANO, by „vlastně“ měli volit ČSSD; a že jestli ji volit nebudou, znamená to, že nepoužívají mozek. Nejenže to je trošku urážlivé; hlavně to není pravda. Třeba můj mozek mi totiž říká, že současná ČSSD jen těžko může přinést zásadně pozitivní „změnu politického směřování“. Řadu důvodů jsem uvedl v tomto i v minulém („Kroužkováním k lepší ČSSD?“) sloupku.

5) Volby proto podle mě nedopadnou moc dobře, ať už dopadnou jakkoliv. Netvrdím tudíž, že by kdokoliv mohli přinést zásadní změnu k lepšímu. Natož menší strany, jako jsou lidovci nebo zelení. Můj mozek mi ale napovídá řadu důvodů, proč je volit – a taky proč se nebát „propadlého hlasu“ (k tomu viz i blog Mojmíra Vlašína, na který odkazuji).
Daniel Soukup