Proč DR končí na Twitteru a proč vás zveme na Bluesky
×

Profil čtenáře:
Martin Valášek

MV
Profese: ekonom
Je vidět, že p. Kalousek zakázku připravil opravdu dobře. Doufám, že p. Kalousek se na min. financí vrátí a bude moci "dodělat" svou práci.
Podle mého názoru bude právě Čína vítězem této krize. Mezi analytiky a ekonomy stále panuje, dle mého mínění, chybný názor, že Čína je závislá na USA. Situace byla taková, že Čína vyvážela zboží a dovážela papírky, které hromadila v devizových rezervách.
Ovšem díky této krizi si uvědomila, že to nemusí být nejlepší strategie. Jakmile si uvědomí, že je lepší vyrábět pro domácí spotřebu a investice situace se radikálně změní. Už teď Čina skupuje po světě co může - naše média si všimnou prodeje Hummeru, ovšem to, že Čína obrovsky investuje v tzv. rozvojových zemích toho si nikdo nevšímá - je to ovšem strategie do budoucna (rozhodovat totiž bude to, kdo vlastní nerostné a energetické zdroje).
to Libor Vodicka, Oldrich Smola:
Dobry den, oba jste zminili podle meho nazoru hlavni problem demografickeho vyvoje (a to nejen u nas, ale v podstate v cele Evrope) - mladi nemaji deti, protoze misto zalozeni rodiny splaci hypoteky atd. Na vlastnich nohach se ocitnou ve 30-ti a pozdeji - to uz ale "stihnou" obvykle mit pouze 1 dite, maximalne 2, v horsim pripade ale na deti rezignuji. Planovane skolne podle meho nazoru situaci jeste zhorsi.
to Oldrich Smola:
vemte si situaci, ze se odchod do duchodu zvysi na 65 let a prumerna delak zivota bude 80 let. Potom na duchodce bude pripadat 15 rocniku (80-65). V produktivnim veku bude teoreticky 45 (65-20) - samozrejme je nutne pocitat s nezamestnanosti, materskou dovoleno, studie atd., i presto se vsak da predpokladat, ze na duchody bude prispivat 35 rocniku (30-65). Bohuzel nove rocniky jsou vyrazne slabsi, ale i tak by system mel byt ufinancovatelny pokud by vsichni odvadeli tolik kolik dnes odvadi zamestnanci (29% hrube mzdy - cast plati zamestnanec, cast zamestnavatel).
Muzete navrhnout, ze uz dnes je system v deficitu - soucasny problem ovsem je v tom, ze zamstnanci odvadi v prumeru 6300 Kc/mesic, OSVC vsak odvadi v prumeru 2900 Kc/mesic - diky krizi si teto disproporce snad vsiml i p. Janota (osobne si dokazu zduvodnit nizsi odvody podnikatelu vzhledem k vyssimu riziku, ovsem stav, kdy odvadeji mene nez polovinu mi spravny nepripada - na druhou stranu by to melo znamenat, ze nezanedbatelny pocet budoucich duchodcu by mel mit nizke duchody a tim padem by meli mene zatezovat system).
Jinak muj nazor na reformy - nejlevnejsi zpusob je odstranit pricinu - tzn. podporit rodiny s detmi - podle me by to bylo vyrazne levnejsi nez experimenty, ktere nas zrejme cekaji.
Pred nekolika lety (3 nebo 4) jsem videl v TV vystoupeni nejakeho Chilskeho ekonoma a uz tehdy mluvil o problemech s jejich penzijnim systemem. To bylo jeste pred krizi. Problemem je, ze lide, kteri si sporili drive, nyni dostavaji velmi nizke duchody, ktere musi stat dorovnavat. O tom se ovsem v nasich sdelovacich prostredcich nedozvime.
Nejbezpecnejsi a nejlevnejsi duchodovy sestem je prubezny. Ma pouze jednu nevyhodu - nevydelavaji na nem penzijni fondy.