Morová rána — je Čína další zemí na řadě?
Vít KlímaSoučasná situace připomíná „tichou ekonomickou válku“ o nadvládu nad světem, v níž se rýsují první vítězové i poražení. Finanční krize, zdá se, nejvíce dopadla na Evropu. Oslabí i mezinárodní postavení Číny jako vycházející supervelmoci a s ní i celou Asii.
Finanční krize kosí jednu evropskou zemi za druhou. Skoro se zdá, jako by Evropou procházela velká vlna „dluhové morové rány“. Nové ohnisko „nákazy“ se po Řecku, Španělsku, Islandu objevilo v Maďarsku, a zřejmě dříve či později „dostihne“ i ostatní země, včetně těch velkých evropských typu Velké Británie a Itálie.
Je Čína další na řadě?
Čínu smrtelně ohrožují dva faktory: posilování domácí měny jüanu a realitní bublina. Čínský hospodářský zázrak byl postaven na dvou základních pilířích: levné pracovní síle a slabém jüanu, což umožnilo Číně její produkty levně vyvážet, a stát se tak „továrnou světa“. Tato — v podstatě státní politika — přinášela čínským podnikatelům nemalé zisky. S posilováním jüanu vůči dolaru by se ekonomická situace Číny výrazně zhoršila. Její produkty by se v mezinárodním srovnání zdražily a dovozy zlevnily. Skutečností je, že čínský hospodářský zázrak by hodně „vybledl“ a hospodářský růst výrazně zpomalil.
Ovšem díky této krizi si uvědomila, že to nemusí být nejlepší strategie. Jakmile si uvědomí, že je lepší vyrábět pro domácí spotřebu a investice situace se radikálně změní. Už teď Čina skupuje po světě co může - naše média si všimnou prodeje Hummeru, ovšem to, že Čína obrovsky investuje v tzv. rozvojových zemích toho si nikdo nevšímá - je to ovšem strategie do budoucna (rozhodovat totiž bude to, kdo vlastní nerostné a energetické zdroje).