Soutěž na zakázku spojenou s odstraňováním starých ekologických škod se podle ustavující se koalice rušit nemá. Tedy pokud ministr financí Janota podepíše závazek, že v případě, kdy nebude žádný uchazeč vybrán, nedojde k arbitráži.
Kontroverzní zakázka na odstranění starých ekologických zátěží stále běží, podle ministra financí Eduarda Janoty by totiž po jejím zrušení hrozila státu arbitráž.
Předsedové stran vznikající koalice nyní po Janotovi chtějí podepsat prohlášení, že pokud vítěz ekologické zakázky vybrán nebude, k arbitrážím nedojde. Novinářům to po dnešním jednání takzvané koaliční devítky řekl předseda ODS Petr Nečas.
O dokončení soutěže usiluje TOP 09, jejíž místopředseda Miroslav Kalousek ji prosadil. ODS a VV by ale raději zakázku rozdělily do několika menších. Zatím neuzavřená dohoda mezi vyjednávači počítá s tím, že soutěž bude pokračovat, pokud se ale objeví pochybnosti o výhodnosti zakázky pro stát či o její transparentnosti, vláda vítěze nevybere.
Problém je v tom, že neexistují kritéria pro posouzení výhodnosti jednotlivých nabídek, stát totiž nezná rozsah škod, které chce nechat v zakázce odstranit. Dosud se hovořilo o částce sto patnáct miliard, vláda ale nezveřejnila ani přibližný odhad akceptovatelné částky. Zmiňovaný obnos je součet záruk, které vláda poskytla kvůli sanacím novým majitelům privatizovaných firem.
Zakázka, kterou již dříve kritizovala například organizace Transparency International, ale třeba i Hospodářská komora ČR, se týká nápravy ekologických škod vzniklých před rokem 1992. Podle kritiků je zadání zakázky neprůhledné, je zde velké riziko korupce, nabízená cena jako jediné kritérium výběru nezohledňuje další aspekty a navíc forma výběrového řízení prakticky vylučuje ze soutěže menší firmy — vzhledem k obrovskému objemu zakázky ji má šanci získat pouze velká firma. Podle bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) by navíc stačilo o pětasedmdesát miliard méně, sanace škod prý původně měla přijít pouze na čtyřicet miliard. Navíc: pokud by firmy ekologické škody odstranily nedbale, bude za jejich odstranění ručit pořád stát.
Do soutěže se přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Jeden z vyřazených, konsorcium v čele s firmou PPF Advisory, uspěl u antimonopolního úřadu a vrátil se zpět. Mezi uchazeči jsou dále Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.