Věci veřejné navrhují další kosmetické úpravy zdanění firem
ČTKNávrh Věcí veřejných na zvýšení zdanění firem o jeden procentní bod a zrušení daní z dividend má prý podle ministra Bárty podpořit v souvislosti s důchodovou reformou střední třídu a její snahy spořit si na stáří.
Koaliční Věci veřejné navrhují v rámci daňové reformy zvýšení daně z příjmu právnických osob o jeden procentní bod na 20 procent. Jako kompenzaci navrhují zrušit daň z dividend. Změny chtějí od roku 2013. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval poslanec VV Michal Babák.
„Návrhy Věcí veřejných na změny v daňové oblasti považuji především za marketingový tah, který odliší tuto stranu od jejích koaličních partnerů. Návrhy nejdou proti směru Kalouskových úprav, a zároveň ponechávají prostor k vyjednávání v rámci koalice. Z hlediska celkových dopadů daňové reformy jde o drobné nuance," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Osobně je podle svých slov proti osvobození dividend od daně z příjmu. „Mám obavu, že by na tom vydělali hlavně zahraniční investoři," dodal.
Naopak návrhy vítá analytička Next Finance Markéta Šichtařová. „Zrušení daně z dividend by bylo možno označit za geniální nápad, kdyby byl přišel již před deseti lety. Přichází sice pozdě, ale přeci. Je logické, že zrušení daně z dividend si vyžádá kompenzaci v podobě lehkého zvýšení korporátní daně z příjmu. Ovšem v tomto případě to není nic likvidačního pro podnikání, protože zrušení daně z dividend to více než vykompenzuje," uvedla. Daň z dividend není podle ní ničím jiným než dvojím zdaněním, a ještě k tomu zdaněním majetku.
„Úplné zrušení daně z dividend by přímočařeji podpořilo kapitálový trh v České republice, který je stále tak trochu popelkou. Ze zvýšení firemní daně o jeden procentní bod by firmy jistě radost neměly, zároveň ovšem nejde o žádnou tragédii a ohrožení konkurenceschopnosti české ekonomiky," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Ministerstvo financí (MF) v rámci reformy navrhuje ponechat zdanění firem na 19 procentech a zachování daně z dividend. Firmy ale budou mít slevu na dani ve výši sražené daně z dividend. Zrušení daně z dividend bylo podle MF jednou z možností, ale úřad nakonec zvolil možnost, že vyplacená dividenda bude moci být uplatněna v následném zdaňovacím období jako sleva na dani.
„Výše daňové sazby nebude ovlivňovat negativně podnikání v ČR a předpokládaný výnos zhruba sedm miliard korun bychom použili na opravu silnic. Chceme to kompenzovat zrušením daně z dividend. Nesouhlasíme pouze se slevou, jak navrhuje ministerstvo. Zdá se nám to zbytečně komplikované," uvedl Babák.
Návrh na zrušení zdanění dividend od VV by se týkal všech. Snahou je podle ministra dopravy Víta Bárty i v souvislosti s důchodovou reformou podpořit střední třídu a její snahy spořit si na stáří. Návrh MF je podle něj o tom, že firmy na tom budou lépe. „My to chceme tak, že každý, kdo si koupí akcii, bude osvobozen od daně. To považujeme za zásadní, i když se bavíme o důchodové reformě," uvedl.
Bárta soudí, že investování do akcií je zásadní pro stimulaci českého podnikatelského prostředí i pro kultivaci střední třídy. Střední třída je přesně ta, která by měla mít největší prostor investovat právě tímto způsobem. „Střední třída potřebuje v tomto daňově zvýhodnit, a to je náš nástroj," uvedl Bárta. Zároveň upozornil, že záměrem VV není v rámci daňové reformy předkládat návrhy, které by negativně ovlivnily vývoj státního rozpočtu.