Protesty na jihu Sýrie sílí, mrtvých už může být i přes sto
Petr JedličkaČtvrteční pohřeb zastřelených demonstrantů v jihosyrském Dará navštívilo až dvacet tisíc lidí. Střety dle agentur stále pokračují. Zdroje Reuters i AFP přitom uvádějí, že počet obětí z minulých dní je mnohem větší, než se doposud myslelo.
Již po šest dní vycházejí obyvatelé jihosyrského města Dará (Daraa) do ulic, aby protestovali proti zkorumpovanosti místní správy, autoritářské povaze režimu a celkové nesvobodě, zosobňované výjimečným stavem platným už osmačtyřicet let. Děje se tak i přesto, že vůči nim tvrdě zasahují vojáci, policisté i příslušníci tajných služeb.
Podle vyjádření místních lidskoprávních aktivistů bylo už zabito na sto až sto padesát lidí. „Je jich určitě víc než sto. Město bude potřebovat týden na to, aby pochovalo své mučedníky,“ řekl agentuře AFP Ajmán Asvád, patrně nejznámější z nich.
Reuters se v této souvislosti dovolává údajů z hlavní městské nemocnice, která prý přijala sedmatřicet těl s četnými průstřely. Syrské úřady zatím přiznávají deset obětí.
Zřejmě i v reakci na tato odhalení vystoupila ve čtvrtek ve státní televizi mluvčí prezidenta Bašára Assad s prohlášením, že vláda v současnosti „hledá cestu, jak oprávněným požadavkům protestujících vyhovět“.
Uvedla zároveň, že vláda nedala ozbrojencům příkaz střílet a že vývoj posledních dní prověří.
V dřívějších prohlášeních byly události v Dará oficiálně dávány za vinu ozbrojeným gangům a zahraničním (tj. izraelským) agentům. V prorežimních médiích se objevovaly záběry zabavených pušek, granátů a munice.
Vše začaly děti
Protesty v sedmdesátitisícovém městě, ležícím kousek od jordánské hranice, začaly minulý pátek. Davy demonstrantů tehdy požadovaly propuštění několika dětí zadržených za tvorbu protirežimních graffiti. V pátek 18. března též pořádkové síly zabily prvních pět protestujících. K dalším srocením došlo o víkendu, kdy se k demonstrantům přidali obyvatelé z okolních vesnic a měst.
V průběhu střetů bylo zapáleno několik důležitých budov v centru města včetně justičního paláce, hlavního sídla vládní strany Baas a pobočky telekomunikační společnosti, která patří prezidentovu bratranci.
Demonstrace pokračovaly i v dalších dnech. Jejich centrem se stala Omarova mešita, kam byla po obsazení centra ozbrojenci svezena většina raněných. Ve středu ale vzaly pořádkové síly i tuto mešitu útokem a došlo k dosud největšímu krveprolití.
Pozice režimu
Dará a okolní sídla obývají především příslušníci sunnitských kmenů, které se dlouhodobě stavějí proti přílišným vazbám Assadova režimu na Írán. V minulých dnech se menší demonstrace konaly i v jiných městech včetně metropole Damašku, k mobilizaci většího protestního hnutí došlo však doposud právě jen zde.
Ještě ve středu večer se z agenturních zpráv zdálo, že se režimu podařilo situaci v Dará pacifikovat. Do města bylo přemístěno více než tisíc vojáků. Svědkové zaznamenali i černé uniformy speciálních složek. Ve čtvrtek ale proběhl pohřeb několika zastřelených, na nějž k všeobecnému překvapení dorazilo až dvacet tisíc lidí. Někteří z nich vyšli do smutečního průvodu za volání sloganů jako „krev mučedníků nebyla prolita nadarmo“ a vládní ozbrojenci opět zakročili.
Podle agenturních analytiků je Assadův režim v Damašku v silnější pozici, než byl Mubarakův v Káhiře nebo bin Alího v Tunisu. V Sýrii působí řada klanových i kmenových struktur a žijí desítky náboženských menšin. Režim se naučil tuto pestrost využívat. Funguje zde však zároveň několik tajných služeb, jež mají své zájmy. Také sílu a vnitřní integritu Assadova rodinného klanu, jehož příslušníci kontrolují klíčové mocenské posty, je obtížné odhadnout.
Další informace:
AFP More than '100 killed in Syria protest city'
AFP 'Thousands gather for burials' in Syria protest city
BBC News Syria unrest: Government pledges political reforms
Reuters Assad offers freedoms after forces kill 37