Kabinet premiéra Nečase bude ve středu jednat o návrhu Ivany Řápkové, která chce, aby dávka na živobytí podléhala exekuci. Prosazuje též zákazy pobytu. Vláda projedná také změny v informačních centrech o Evropské unii.
Vláda se ve středu sejde na pravidelném zasedání až odpoledne po jednání Poslanecké sněmovny. Na programu bude mít dvě poslanecké předlohy, kterými chtějí autoři v čele s Ivanou Řápkovou (ODS) umožnit obcím vybírat účinněji dluhy a ukládat trest zákazu pobytu.
Večer mají špičky koaličních stran v plánu ještě jednání o reformě zdravotnictví. Před čtvrteční mimořádnou schůzí dolní komory chtějí ale menší vládní strany jednat také o nových informacích v případu sporné zakázky při českém předsednictví Evropské unii uzavřené s firmou Promopro.
K návrhu Řápkové na zavedení zákazu pobytu i za některé přestupky se patrně vláda postaví záporně. Jako příklad, na který by se novela vztahovala, uvádí autoři prostitutky, které své služby nabízejí na místech v rozporu s obecními vyhláškami. Zavedení až ročního zákazu pobytu za některé přestupky Řápková zdůvodňuje tím, že současné sankce nejsou často dostatečné.
Připomínky bude mít vláda zřejmě i k návrhu, podle kterého by měla dávka na živobytí podléhat exekuci a dlužníci by také měli mít možnost podepsat s úřady dohodu o srážkách na tuto dávku. Cílem novely je podle jejích tvůrců zvýšit vymahatelnost pokut a poplatků od lidí pobírajících dávky.
Se zabavováním sociálních dávek přišla radnice v Chomutově v době, kdy byla Řápková primátorkou. Lidem, kteří dlužili na nájemném, exekutor po vyplacení dávek peníze zabavil. Proti postupu města se postavil ombudsman i vládní zmocněnec pro lidská práva a prošetřoval ho i ministr spravedlnosti kvůli podezření z porušení ústavy.
Kabinet by měl rovněž určit další podobu fungování tuzemské regionální sítě takzvaných Eurocenter a informační linky Eurofon. Například na financování Eurocenter se bude víc než dosud podílet Evropská unie.
O zřízení Eurocenter v tuzemských krajích rozhodla vláda v roce 2005. Bezplatná informační linka o Evropské unii funguje od roku 2001. „Dojde k většímu zapojení MMR do aktivit Eurocenter. Služby týkající se evropských fondů v Eurocentrech tak budou nově hrazeny z projektu spolufinancovaného z evropských fondů," uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).
Informování o EU stojí v České republice v rámci společného projektu MMR a Úřadu vlády ČR ročně bez daně z přidané hodnoty kolem 7,5 milionu korun. Na 85 procent těchto nákladů získá stát nově z evropských fondů prostřednictvím programu Technická pomoc. Zbytek zaplatí z národního rozpočtu.
Na programu jednání vlády je také novela vládního nařízení o stanovení některých podmínek poskytování národních doplňkových plateb k přímým podporám či pravidelná pololetní informace o stavu čerpání finančních prostředků z privatizačních výnosů k řešení ekologických škod.