Zásah proti antifašistům v Novém Bydžově byl podle Českého helsinského výboru nepřiměřený a tvrdý. Městský úřad měl rozpustit shromáždění DSSS, která jen pod novou hlavičkou realizuje neonacistické cíle Dělnické strany.
Český helsinský výbor (ČHV) kritizuje sobotní zásah policie v Novém Bydžově proti lidem, kteří chtěli zabránit pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) městem. Podle výboru byl zákrok tvrdý. Vyzval proto ministra vnitra Radka Johna (VV), aby z postupu policie vyvodil důsledky. Stanovisko zveřejnil výbor ve čtvrtek na svých webových stránkách. Mluvčí královéhradecké policie v reakci na to ČTK řekla, že postup policie byl adekvátní situaci.
V sobotu do Nového Bydžova na shromáždění a pochod svolaný DSSS přijelo na pět set pravicových radikálů a zhruba dvě stě jejich odpůrců. Pokusili se nahlášenému pochodu DSSS zabránit. Policie je však z trasy za pomoci obušků, dělobuchů a jízdních policistů tvrdě rozehnala. „Uvolnění cesty neonacistům v Novém Bydžově je nutné vnímat jako memento, u něhož lze jenom doufat, že nebude východiskem pro uvolnění cesty neonacistům k pověsti legální a legitimní skupiny v české společnosti," stojí ve stanovisku ČHV podepsané předsedkyní výboru Annou Šabatovou, právníkem Františkem Valešem a exministrem Michaelem Kocábem.
Mluvčí policie Ivana Ježková označila postup policie za adekvátní situaci. „Zákrok byl profesionální a musel být rychlý. Zabránil hrozícím konfliktům a škodám na majetku," řekla Ježková s tím, že hrozilo akutní nebezpečí střetu mezi oběma tábory.
Český helsinský výbor, který monitoruje stav lidských práv v České republice, také vyzval orgány činné v trestním řízení, aby důsledně a účinně vyšetřily poznatky o trestné činnosti spáchané účastníky shromáždění. „Zejména aby neopakovaly špatnou praxi z událostí v Litvínově-Janově z podzimu 2008 a předešly vytváření dojmu beztrestnosti v řadách neonacistických účastníků," stojí ve stanovisku.
Hnutí Romea už kritizovalo postup policie i fakt, že nedošlo k rozpuštění demonstrace i za situace, kdy se prokazatelně mezi sympatizanty neonacistů objevily symboly zakázané Dělnické strany. Romea také žádá důkladné vyšetření incidentu, během kterého se po napadení přesilou neonacistů ocitl v bezvědomí romský účastník protestní akce.
Když mítink neonacistů nerozpustil starosta Pavel Louda (ODS), který sám celou situaci v Bydžově loni v listopadu vyeskaloval, měla podle ČHV konat policie. „Je s podivem, že když nekonali představitelé města, že shromáždění nerozpustila Policie ČR, která je k tomu také oprávněna.“
„Pochybení je jednoznačně na straně bydžovského úřadu. Úředníci neměli připustit, aby trasa pochodu vedla okolo domů, v nichž bydlí Romové," sdělila Deníku Referendum předsedkyně ČHV Anna Šabatová s tím, že zatímco pochod samotný úřad zakázat nemůže, protože jej ani nepovoluje, může vyjednat změnu trasy. „Hned, jak došlo k rasistickým výrokům na samotné demonstraci neonacistů, úřad ji nejen mohl, ale měl rozpustit, což opět neučinil," doplnila Šabatová.
Helsinský výbor vyzval ministra Johna, aby připravil a inicioval řízení o rozpuštění DSSS. „Prokázala, že, ač pod jinou hlavičkou, ideologicky, personálně i fakticky realizuje stejné cíle a činnost jako její předchůdkyně, rozpuštěná Dělnická strana," píše ve stanovisku. ČHV také požaduje, aby orgány zahájily trestní řízení vůči osobám reprezentujícím DSSS.
„Fyzické násilí mnohdy přímo roste z násilí verbálního, je-li to druhé tolerováno. Proto je třeba číst významy, které tyto strany veřejnosti sdělují a nečekat, až znovu sáhnou k otevřenému násilí, " stojí ve stanovisku.
V sedmitisícovém Novém Bydžově se situace vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy. Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3257 lidí. Starosta Louda tehdy bezprecedentním vyjádřením a prohlášením „Cikáni znásilnili, město chystá zvláštní opatření“ ostře vystoupil proti celému romskému etniku.
Další informace:
Helcom.cz Stanovisko Českého helsinského výboru k dění v Novém Bydžově