VV už zase jalově vyhrožují
ČTKNad důchodovou reformou panuje v koalici konsensus. Pouze Věci veřejné tvrdí, že by reformu sabotovaly v případě, že by nezahrnovala zdanění hazardu, které by podle nich přineslo pět miliard korun.
Poslanci stran vládní koalice vesměs respektují čtvrteční dohodu svých politických špiček ohledně zvyšování sazeb daně z přidané hodnoty v souvislosti s důchodovou reformou. Přesto mezi nimi zaznívají výhrady. Například poslanec VV a bojovník proti hazardu Josef Novotný tvrdí, že reformu nepodpoří, pokud vláda nepřijde s návrhem na zdanění loterií a podobných her. Jeho stranický kolega Michal Babák nevylučuje změny sazeb, pokud by se podařilo státu ušetřit peníze jinde, a nebylo by tedy nutné daně příliš zvyšovat.
Babák, který je členem rozpočtového výboru, je sice s dohodou spokojený. Podotkl však, že jednotná sazba 17,5 procenta bude platit až od roku 2013 a do té doby by se mohla ještě změnit. „Budeme vědět přesně, kolik bude stát opt out, třeba to bude méně, než jsme předpokládali,“ řekl ČTK Babák. Peníze může ušetřit i reforma zdravotnictví, v němž se podle něho plýtvá. „Doufám, že je možnost potom ještě těch 17,5 procenta otevřít, a pokud se někde peníze najdou, zachovat čtrnáct a dvacet procent,“ uvedl Babák. Pro současný návrh ruku zvedne, případná debata o DPH by se podle něho mohla otevřít až příští rok.
Jeho stranický kolega Novotný, který se dlouhodobě věnuje boji proti hazardu, požaduje, aby vláda současně s reformou předložila návrh na zdanění hazardu a odstranění všech výjimek ve prospěch loterijních firem. „Věci veřejné budou sabotovat tu reformu v tom smyslu, že pokud tam ten hazard nebude zdaněný, tak pro ni ruku nezvedneme,“ řekl Novotný. Zdanění hazardu by podle něj přineslo zhruba pět miliard korun. VV budou tuto záležitost otevírat na jednání koaličních partnerů, uvedl. Na samotné dohodě o důchodech se mu však zamlouvá, že koalice po kritice z různých stran přistoupila na mírnější variantu.
Ve Sněmovně jsou v současné době tři návrhy na regulaci hazardu. Zabývá se jimi rozpočtový výbor, který z nich vypracuje jeden společný návrh a předloží ho poslancům k posouzení.
Daňový odborník ODS a místopředseda rozpočtového výboru Michal Doktor čtvrteční dohodu respektuje, i když by dal přednost tomu, aby konečná sazba daně představovala osmnáct procent místo 17,5 procenta. „Jednak si myslím, že je snáze spravovatelná, ale z hlediska toho potenciálního výnosu by umožnila snížení odvodové zátěže v oblasti mezd, respektive práce,“ řekl Doktor.
„Je důležité, že je vůbec dohoda a že se schválí důchodová reforma, byť s dohodou nemusím být úplně spokojená,“ řekla místopředsedkyně rozpočtového výboru Helena Langšádlová (TOP 09). Podle ní je škoda, že se upustilo od myšlenky snížit zaměstnavatelům odvody na sociálním pojištění o 1,8 procentního bodu. Krok by podle Langšádlové zlevnil cenu práce a zvýšil zaměstnanost a konkurenceschopnost. Poslankyně však věří, že koaliční partneři tentokrát dohodu dodrží.
Za posun k lepšímu označil nynější návrh další člen rozpočtového výboru za VV Jaroslav Škárka. „Když bude jednotná sazba pro všechny komodity, zjednoduší se výběr DPH a nebude to tak administrativně komplikované jako s výjimkami,“ myslí si Šárka. Nadšený z dohody ale prý není, podle Šárky jde o dobrý kompromis. Osobně by Škárka víc prosazoval snižování odvodů zaměstnavatelů na sociálním pojištění, prý by šel za původní návrh 1,8 procentního bodu.