Ve Věcech veřejných se blíží volba předsedy. Kandidovat bude i Radek John. Podle politologa Lukáše Jelínka je sice mediálně atraktivní, ale politicky nevyzrálý. Stranu čekají spory o další působení ve vládě, které navíc provází pád preferencí.
Současný předseda Věcí veřejných, vicepremiér a ministr vnitra Radek John se bude opět ucházet o vedení nejmenší vládní strany. Řekl to v pátek novinářům. Ke kandidatuře ale vyzval také nynější místopředsedkyni Poslanecké sněmovny a místopředsedkyni strany Kateřinu Klasnovou, další místopředsedkyni Karolínu Peake a poslance strany Milana Šťovíčka a Petra Skokana.
John zároveň uvedl, že si uvědomuje náročnost souběhu funkce stranického lídra, ministra vnitra a místopředsedy vlády. „Aktuální společenská a politická témata, která jsou palčivá a která řešíme, ale vyžadují pozici člena vlády a vicepremiéra," řekl na tiskové konferenci John.
Svou vizi dalšího rozvoje a směřování strany chce představit do dvou týdnů. Věci veřejné se podle něj i nadále soustředí na svou hlavní voličskou skupinu, což jsou členové střední třídy, živnostníci a rodiny s dětmi.
Podle politologa Lukáše Jelínka ale John rozhodně nemá parametry ideálního stranického vůdce. „Radek John podle mého názoru není člověk, který by dokázal dát straně nějaký řád, jasnou strukturu a program. Je to jistě mediálně atraktivní a výrazná tvář, ale politiku dělá spíše na základě nahodilosti a emocí, a to není pro politickou stranu, která by se chtěla dlouhodobě etablovat na politické scéně, zrovna nejlepší cesta,“ řekl Deníku Referendum Lukáš Jelínek.
Ukázkou špatné orientace Johna v politice může být i současné ministrovo zasahování do obsazení postu vrchního státního zastupitelství. Podle politologa to ukazuje na fakt, že se John stále nevyzná v pravidlech a zásadách demokratické politiky.
Sám John se však nezvládnutí funkce předsedy neobává. „Svou případnou roli stranického lídra chápu jako příležitost podporovat v růstu komunální politiky, poslance a ministry," prohlásil na tiskové konferenci John. Jeho kandidatura není překvapením, mezi členy a příznivci strany má nynější předseda údajně výraznou podporu. Například Peake, která kandidaturu vážně zvažuje, dala tento týden najevo, že pokud John oznámí zájem ve vedení strany pokračovat, ona kandidovat nebude.
Tvrzení o údajné popularitě Radka Johna jsou ale podle Jelínka přehnaná. „Těžko říct, jak je tomu mezi členy Věcí veřejných, kde jeho osoba může jistě vyvolávat lidské sympatie, ale obecné veřejné mínění se myslím již výrazně pohnulo. Jistě i pod dojmem jeho v podstatě neúspěšného působení v čele ministerstva vnitra, kdy panují hluboké rozpory mezi ním a policisty či hasiči.“
Fakt, že se proti Johnovi nikomu nechce příliš kandidovat, může mít podle Jelínka různé důvody. Vedle údajné popularity to může být i vypočítavost jeho kolegů.
„V době volby předsedy budou Věci veřejné bezpochyby procházet obrovskými vnitřními tenzemi, dopadne na ně další vlna kritiky veřejnosti a úpadkem popularity, protože se bude projednávat důchodová reforma a další kontroverzní změny. A spolustraníkům se může hodit, když v tuto dobu bude mediální hlavou ještě stále Radek John. A až se těch negativ nashromáždí příliš, tak se stane obětním beránkem a na jeho místo nastoupí jiný zdánlivě čistý politik,“ soudí Jelínek o strategii Johnových kolegů z Věcí veřejných.
Podle Johna by měl ve vedení strany být i ministr dopravy Vít Bárta, který je často už nyní označován za faktického vůdce strany. „Je jedním z nejvýznamnějších mozků VV. Bylo by absurdní, kdyby nepřispěl svým dílem. Samozřejmě s ním počítám," podotkl k tomu John. Pochvalně o Bártovi hovoří i prezident Václav Klaus.
Předseda Věcí veřejných odmítl tvrzení některých médií, že je ve skutečnosti předsedou strany de facto právě Bárta. „Je to úplný nesmysl," prohlásil John. Sám prý často komunikuje s koaličními partnery i předsedou vlády Petrem Nečasem (ODS).
Nominace kandidátů na předsedu uzavře strana na konci března. Nominován může být jen člen strany. Širší vedení strany — rada VV — pak ze seznamu kandidátů vybere šest jmen, mezi kterými budou moci straničtí příznivci vybírat v květnovém elektronickém hlasování. Jeho výsledky by měly být známy do 23. května. Hlasování bude trvat čtyři dny.
Předsedu strany pak bude muset ještě ve funkci potvrdit celostátní konference VV. Ta se sejde 28. a 29. května, pravděpodobně mimo Prahu. Pokud nepotvrdí nadpoloviční většinou hlasů předsedu ve funkci, musí zvolený předseda získat v nové elektronické volbě více než 75 procent hlasů členů strany a registrovaných příznivců. Pokud zvolený předseda nezíská předepsaný počet hlasů, musí se konat volba nová, jíž se účastní noví kandidáti.