Jankovský: Novela zákona o veřejných zakázkách uspoří státu 90 miliard
Hana HolcnerováMinistr pro místní rozvoj Kamil Jankovský je přesvědčen, že přijetím novely zákona o veřejných zakázkách může stát ušetřit až devadesát miliard korun. Výši částky potvrzuje i analýza Transparency International.
Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) si od novely zákona o veřejných zakázkách slibuje, že státu uspoří až 90 miliard korun ročně. Jankovský to řekl v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD). Návrh novely, který vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj, má být jedním z klíčových protikorupčních opatření vlády Petra Nečase (ODS). V příštích týdnech k němu připojí připomínky jiné resorty, platit by měl od příštího roku.
„Náš odhad je, že zákon uspoří 10 až 15 procent z nynějších 600 miliard korun ročních výdajů na veřejné zakázky, tedy zhruba 60 až 90 miliard korun," uvedl Jankovský. Podle něj to ale neznamená, že by se automaticky začalo škrtat v investicích, spíše stát za stejné peníze nakoupí víc.
Podle Jankovského zákon zavede pravidla, jak má vypadat zadávací dokumentace, jasný popis kvalifikačních požadavků na uchazeče, systém zveřejňování průběhu a výsledků řízení a zavedení pojmu významná zakázka, což by měly být zakázky nad 300 milionů korun, které by měly procházet větší kontrolou.
Ministr připustil, že zákon sice peníze ušetří, zároveň si však vyžádá náklady v řádu desítek milionů korun za panel expertů. Ten by se měl vyjadřovat právě k významným zakázkám nad 300 milionů korun a jeho posudky by vyšly ročně na 15 milionů korun. Pokud novela limit významné zakázky ještě sníží, například na 100 milionů Kč, vyjde panel expertů až 45 milionů korun ročně.
Problém účasti firem s anonymními akciemi podle Jankovského vyřeší část navrhovaného zákona, podle které účastník musí doložit vlastníky, kteří mají ve firmě větší než desetiprocentní podíl.
David Ondráčka z Transparency International (TI) Deníku Referendum v pondělí řekl, že TI už před pěti lety odhadla ztráty kvůli neefektivnosti v zakázkách na 15 %, což dnes dělá oněch zhruba 90 miliard. „Nečasova vláda by neměla mít větší prioritu, tohle spojuje oba její deklarované přívlastky — úspory i boj proti korupci. Zatím je to však pouze návrh, proti kterému bude řada námitek, naoko vedených snahou o vylepšení,“ myslí si Ondráčka.
Ondráčka zdůrazňuje, že vláda má odpovědnost pohlídat si celý proces přijímání novely zákona o veřejných zakázkách až do konce a nepřipustit vykuchání návrhu. Za nejvýznamnější považuje podle Ondráčky TI snížení limitů pro zakázky malého rozsahu, v užším řízení aspoň deset zájemců, zveřejňování smluv a zrušení zakázky s méně než třemi uchazeči.
Změna zákona má zavést řadu změn, které mají zprůhlednit zadávání veřejných zakázek. Zadavatelé veřejných zakázek budou možná muset zveřejňovat všechny smlouvy nad půl milionu korun včetně dodatků. Navíc pokud se do soutěže o zakázku nepřihlásí alespoň tři firmy, bude muset zadavatel soutěž zrušit.
Jedním z hlavních opatření novely má být také snížení limitů pro zakázky malého rozsahu na jednotný limit jeden milion korun. Aktuální limit činí u dodávek či služeb dva miliony, u stavebních prací šest milionů korun. U zakázek pod těmito limity nemusí úřady vypisovat výběrová řízení.