Projekt Jaro ožívá dává lidem možnost sledovat návrat stěhovavého ptactva
Vratislav DostálPrvní březnový den zahájila Česká společnost ornitologická novou sezónu projektu Jaro ožívá v České republice. Občané mohou na stránkách projektu sledovat přílety čápů, vlaštovek i prvních rorýsů z jižních zemí.
S blížícím se jarem zahájila Česká společnost ornitologická novou sezónu projektu Jaro ožívá v České republice. Oficiálně se tak stalo v první den prvního jarního měsíce. Projekt je mezinárodní akcí a lidé tak mohou už nyní na stránkách projektu sledovat návraty čápů, vlaštovek i prvních rorýsů do jižněji položených zemí.
Kampaň Spring Alive organizuje mezinárodní sdružení na ochranu ptáků BirdLife International, v České republice zastoupené Českou společností ornitologickou.
„Projektem Jaro ožívá se snažíme přitáhnout pozornost ke stěhovavým druhům ptáků, z nichž mnozí, zatím ještě běžní, v poslední době dramaticky ubývají. Proto chceme u dětí a jejich rodin vzbudit zájem o ptactvo a jeho ochranu a současně oslavit příchod jara i fenomén ptačí migrace“ uvedla Lucie Hošková, koordinátorka kampaně Jaro ožívá. „Dětem navíc nabízíme propojení zážitků v přírodě s jejich čím dál oblíbenějším médiem — internetem,“ doplnila.
V rámci kampaně Jaro ožívá totiž autoři projektu vybízejí občany ke sledování příletu pěti poslů jara: čápa bílého, vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného a vlhy pestré. Zúčastnit se projektu může každý prostřednictvím zaznamenání svých pozorování těchto pěti druhů do on-line formulářů na www.springalive.net.
Každá zúčastněná země tu má svoji národní jazykovou verzi, kde lze na příslušných mapách a v tabulkách kontrolovat postup jara Evropou či získat informace o sledovaných druzích a možnostech jejich ochrany. Mezi jazykovými verzemi lze libovolně přecházet, a sdílet tak své jarní zážitky s podobnými nadšenci z celé Evropy.
Do projektu se podle českých ornitologů zapojuje přes sedm set evropských škol. V České republice se současně pro učitele připravují doplňkové výukové materiály včetně pracovních listů a konkrétních návodů na zpestření výuky.
Výsledky projektu jsou následně zpracovávány odborníky z organizace BirdLife International s cílem zjistit faktory, které ovlivňují případné změny v tahovém chování ptáků, například vliv klimatických změn na načasování návratu ptáků ze zimovišť.
„V roce 2010 jsme shromáždili 103 582 pozorování z celkem 36 zemí Evropy, Blízkého Východu a Afriky. Zapojením první africké vlaštovky — Jihoafrické republiky — se projekt pozvolna rozšiřuje i na kontinent na němž ptáci z naší přírody tráví zimní období. Česká republika se k projektu připojila teprve v loňském roce a nevedla si na začátku vůbec špatně — s celkem 1843 pozorováními se umístila na devátém místě mezi všemi zúčastněnými zeměmi,“ píšou čeští ornitologové v tiskovém prohlášení k zahájení letošního projektu Jaro ožívá.
Letos již mají mimo jiné hlášeno první skupinové pozorování čápa bílého.