Masové úhyny ptáků nejsou neobvyklé a lze je vysvětlit, říkají vědci
Roman BurešÚmrtí tisíců ptáků, ryb a jiných živočichů, o kterých informují poslední týden světová média, nejsou podle vědců ničím neobvyklým a mají vždy racionální vysvětlení. K rozšíření tohoto typu zpráv přispívá velkou měrou také internet.
Světová média v posledních dnech často informují o masových úhynech ptáků, ryb a dalších živočišných druhů. Zvýšená pozornost, která se fenoménu věnuje, vyvolala spousty apokalyptických a konspiračních teorií. Podle vědců ale nejde o nic neobvyklého a pro většinu incidentů existuje racionální vysvětlení.
O silvestrovské noci spadlo v americkém Arkansasu až pět tisíc mrtvých vlhovců červenokřídlých. Další masové úhyny ptáků a ryb se poté objevily i jinde ve Spojených státech. Podobné události hlásilo také Švédsko, Velká Británie, Japonsko, Thajsko nebo Brazílie.
Incidenty vyvolaly vlnu konspiračních a apokalyptických teorií a do svých proroctví je často zařazovali různí náboženští extremisté. Podle některých domněnek můžou za úhyny testy tajných technologií americké armády, meteority nebo zemětřesení, aktivující znečištění z ropné skvrny v Mexickém zálivu. Jiní za úhyny ptáků vidí biblická znamení.
Vědci ale upozorňují na to, že masové úhyny ptáků a jiných živočichů nejsou nijak ojedinělým jevem. „Není to nic neobvyklého,“ prohlásila Kristen Shulerová z amerického Národního centra pro zdraví divočiny při vládní Agentuře pro geologický průzkum (USGS).
„Není na tom nic apokalyptického nebo něco, co by muselo být nějak odlišné od toho, čeho jsme svědky každý týden,“ řekla Shulerová. USGS si dokonce vede statistiku, ze které vyplývá, že masové úhyny ptáků se ve Spojených státech odehrávají v průměru jednou týdně, od několika desítek po tisíce kusů.
Ohňostroje, mráz a nemoci
Nejznámější případ úhynu vlhovců v Arkansasu vědci z USGS odůvodňují tím, že ptáky ve vzduchu pravděpodobně zaskočil velký hluk, způsobený silvestrovským ohňostrojem, který v hejnu způsobil paniku. Vlhovci, kteří ve tmě prakticky nevidí a v noci málokdy vylétávají, tak ztratili orientaci a naráželi do překážek nízko nad zemí, když se snažili ohňostrojům vyhnout.
Následný úhyn asi pěti set vlhovců a špačků v sousední Louisianě byl podle Shulerové způsoben nečekaně studeným počasím. Ze stejného důvodu také pravděpodobně uhynulo na dva miliony ryb ve státě Maryland v zátoce Chesapeake, kde došlo k extrémnímu snížení teploty během krátké doby.
Na jihovýchodním pobřeží Velké Británie moře pro změnu vyplavilo asi čtyřicet tisíc mrtvých krabů, hvězdic a dalších mořských živočichů. Podle vědců je důvodem také nezvykle chladné počasí, které způsobilo jejich podchlazení.
Krabům je nejlépe v teplejších vodách, když ale přijde zima a pláže pokryje sníh, tak se někteří z nich s mrazem nedokáží vypořádat, řekl Tony Child, manažer projektu Thanet Coast. „Je to strašná rána pro celou populaci,“ prohlásil s tím, že podobné úhyny se na stejném místě odehrály i před dvěma a pěti lety.
Ostatní případy, které byly hlášeny z jiných zemí světa, se zatím stále vyšetřují. Dost často může za masové úhyny ptáků rozšíření nemocí v hejnu, jinými důvody jsou například znečištění nebo nehoda po ztrátě orientace, shrnul situaci Doug Inkley z americké Národní federace pro divočinu.
„Většinou nejsou tyto oblasti (úhynu) poblíž lidských obydlí, ale například v lesích,“ uvedl Inkley pro CNN.
Na vině je také internet
Podle odborníků může za atmosféru, jež vznikla v souvislosti s úhyny, také internet. V době síťové komunikace se zvěsti o masových úhynech mohou velmi rychle rozšířit.
„Pokud začali ptáci padat z nebe v roce 1960, zaznamenalo to jenom pár lidí. Možná se o tom psalo v místních novinách, ale většinou se tato informace nikam dál nerozšířila,“ prohlásil odborník na současnou kulturu na syrakuské univerzitě Robert Thompson.
„Nyní se tento druh zpráv může ihned dostat do celonárodních médií, je-li dostatečně atraktivní,“ uvedl Thompson dále. „A přiznejme si, velké množství ptáků padajících z nebe nebo ryb břichy vzhůru je poměrně přitažlivým příběhem,“ dodal.
Další informace:
AFP Mass bird and fish deaths stoke curiosity
The Toronto Star Crabs, Birds, Fish: No End to Mysterious Animal Deaths
AFP Birds fall from sky again, this time in Louisiana
The Guardian Apocalypse now? Mystery bird deaths hit Louisiana
The Guardian New year fireworks may have caused Arkansas bird deaths
BBC News Fireworks may have caused Arkansas bird deaths