Dnes v poledne proběhlo v krematoriu v pražských Strašnicích poslední rozloučení s básnířkou, kritičkou umění a redaktorkou Deníku Referendum Věrou Jirousovou. Neočekávaně nás opustila před čtrnácti dny ve věku 67 let.
Věra Jirousová vystudovala v letech 1963-1970 dějiny umění na FF UK. V diplomové práci objevila Bohuslava Reynka, jehož osobní příklad a dílo výtvarné i básnické se jí staly celoživotními průvodci. Letos se chystala dokončit jeho rozsáhlou monografii.
Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let působila v časopise Výtvarné umění vedeném Jiřím Padrtou. V první polovině sedmdesátých let pak krátce pracovala v Ústavu dějin umění ČSAV. Od dob studií také psala básně, které zpočátku kolovaly jen v samizdatu. Po roce 1989 vyšly ve třech výborech a sbírkách. Souborné vydání svého básnického díla, o němž uvažovala, již nestihla připravit.
Věra Jirousová se přátelila s mnoha umělci a v jejích přátelstvích se zračil i vyhraněný vztah ke společnosti. Stala se tajemnicí Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu a mezi její nejbližší přátele patřili The Plastic People of the Universe. Podepsala Chartu 77 a nakonec v roce 1984 odešla s dětmi z Prahy do Kostelního Vydří.
Milovala přírodu a později ráda vzpomínala na dobu, kdy žila na venkově, chovala krávu a žila jako venkovanka. Po roce 1989 se vrátila do Prahy a naplno se znovu vrhla do odborné práce. Říkávala, že musí pracovat usilovněji než ostatní, aby dohnala ztracená léta. Působila v Národní galerii v Praze, pracovala v Lidových novinách, kam psala nezapomenutelné recenze, pak byla zaměstnaná na ministerstvu kultury a v Památníku národního písemnictví.
Po vzniku Deníku Referendum se stala jeho redaktorkou pro výtvarné umění a s neúnavnou pílí a jedinečným osobním vhledem systematicky referovala o nejlepších výstavách českého umění. Poslední recenzi napsala na brněnskou výstavu ...a nezapomeňte na květiny.
Za důležitou součást své práce Věra Jirousová vždy považovala výstavy. Zaměřovala se na své oblíbené autory z okruhu učitelů a přátel (Bohuslav Reynek, Olga Karlíková, Otakar Slavík, Šmidrové a Křižovnická škola čistého humoru bez vtipu) i na témata nikoliv ryze výtvarná, která jí byla osobně blízká a která reflektovala skrze díla současných českých umělců (vztah člověka ke krajině, Vladimír Holan, Sigmund Freud, Hluboká tajemnost Tao).
Věra Jirousová se nebála mladého umění a jako jeden z mála výtvarných kritiků své generace se suverénně pohybovala na současné výtvarné scéně. Jejím odchodem ztrácíme skvělého člověka a důležitou součást uměleckého světa.
Rozloučení s Věrou Jirousovou proběhlo dnes ve 12 hodin ve Velké síni Strašnického krematoria.