Britové půjdou v referendu změnit volební systém
Petr JedličkaBritský parlament schválil zákon o jednorázovém referendu, jež může konečně reformovat tradiční volební mechanismus. Občané Spojeného království půjdou hlasovat 5. května.
Občané Spojeného království dostanou 5. května možnost změnit tradiční volební systém. Ve čtvrtek o tom s definitivní platností rozhodli jejich zástupci v parlamentu. Britové se budou moci vyslovit k otázce, zda chtějí nahradit současný způsob volby do Dolní komory (tzv. systém vítěz bere vše) systémem alternativního hlasování.
„Toto je skutečný milník v procesu reformy našeho politického systému a budování poctivější demokracie,“ okomentoval schválení zákona o referendu Nick Clegg, předseda Liberálnědemokratické strany, který si konání referenda prosadil do koaliční smlouvy a hodlá v něm hlasovat proti partnerům z řad Conservative Party.
„Voliči se budou moci poprvé prostřednictvím referenda vyjádřit k systému volby poslanců,“ dodal.
Dle komentářů a analýz v britském tisku se ovšem o schválení referenda ve výsledné, tedy závazné podobě nezasloužil předseda menšího z koaličních uskupení, ale razantnější křídla dvou velkých stran, inklinujících k levici: liberálních demokratů a labouristů.
Poté, co britští poslanci odmítli schválit volební reformu sami, se totiž projednávání zákona o referendu zablokovalo ve Sněmovně lordů. Zde se většina politiků dlouho hlásila k požadavku, aby byla závaznost všelidového hlasování podmíněna čtyřicetiprocentní účastí. Teprve intenzivní snaha zástupců reformních frakcí, podpořená mohutnou občanskou kampaní, přiměla poslance ke schválení přísnější verze zákona drtivou většinou hlasů. Lordi pak jednoznačné vůli Dolní komory ustoupili.
„Tentokrát bylo třeba ustoupit mínění volené sněmovny,“ uvedl pro média vůdce konzervativního klubu v Horní sněmovně Lord Strathclyde. „Musíme konat svou povinnost.“
Bude-li systém alternativního hlasování schválen, nebudou Britové v příštích volbách do Dolní komory hlasovat pouze pro jednoho kandidáta ve svém obvodě jako nyní, ale dostanou možnost kandidáty seřadit podle preferencí. Nezíská-li žádný z nich nadpoloviční většinu hlasů, vyřadí se uchazeč s nejmenší podporou a hlasy přepočtou právě s přihlédnutím k preferencím.