Tisíce Němců se opět v Drážďanech postavily neonacistům
Roman BurešPřes sedmnáct tisíc obyvatel saské metropole se v neděli opět spojilo do tříkilometrového lidského řetězu. Podobně jako každý rok si tak chtěli připomenout výročí spojeneckého bombardování a zabránit zneužití jubilea místními fašisty.
Na sedmnáct tisíc lidí vytvořilo v neděli ve východoněmeckých Drážďanech tříkilometrový lidský řetěz k připomenutí šestašedesátého výročí masivního bombardování města za druhé světové války a na protest proti neonacistům.
Stoupenci fašizující pravice podnikli jako každý rok tzv. pohřební pochod městem. Oba tábory od sebe oddělovalo několik tisícovek policistů a akce proběhly převážně v poklidu.
„Je tam tolik lidí, kteří chtějí vyjádřit své názory jasně a udělat z Drážďan tolerantní, přívětivé a silné město, které je otevřené světu. Jsem hrdý a vděčný,“ prohlásil zástupce starosty města Detlef Sittel.
„Když si dnes vzpomeneme na oběti drážďanského bombardování, vzpomeneme si také na všechny oběti nacistického násilí a druhé světové války. Nikdy nezapomeneme,“ dodal Sittel.
Vzpomínkové akce v neděli začaly ceremonií na místním hřbitově, kde jsou tisíce obětí pohřbeny.
Pochod krajní pravice měl začít v dopoledních hodinách, kdy se u místní železniční stanice sešlo několik stovek neonacistů. Na ně čekalo asi šest set členů protifašistické organizace Drážďany bez nacistů, kteří se — na rozdíl od účastníků řetězu — snažili pochodující přímo aktivně zastavit.
„Náš cíl je jasný: nacistické pochody v Drážďanech musí přestat,“ prohlásila mluvčí organizace Franziska Radtkeová.
Hlavní konfrontace obou skupin se ale odehraje až tuto sobotu, kdy neonacisté plánují druhý, údajně větší marš. „Už teď se zahříváme,“ uvedl Thomas Bergmann z organizace Drážďany bez nacistů.
K masivnímu bombardování města spojeneckými letadly došlo 13. února 1945 a způsobilo požár, který zničil většinu historického centra města. Kritici vojenského zásahu prohlašují, že byl zbytečný a pro strategii spojenců nepotřebný, protože třetí říše již v té době byla prakticky poražena, a bomby byly navíc shazovány spíše na civilní než na vojenské objekty.
Oficiální komise v březnu minulého roku došla k závěru, že letecké útoky si vyžádaly pětadvacet tisíc lidských životů, což je méně než se původně předpokládalo.
Skupiny národovecké pravice ale trvají na tom, že obětí bylo přes půl milionu.
Čtyřiašedesátiletá Brigitte Siebertová se připojila k lidskému řetězu jak k uctění památky obětí bombardování, tak k tomu, aby protestovala proti zneužívání tohoto výročí extremistickými skupinami.
„Nedovolím, aby si tento den přivlastnili,“ řekla agentuře AFP. „Moje matka viděla Drážďany hořet. To jen tak nezapomenete,“ dodala.
Další informace:
AFP Thousands Form Human Chain in Dresden to Protest Rightwing Rally
The Local - Germany Dresden marks bombing amid neo-Nazi march
Der Spiegel The Logic Behind the Destruction of Dresden