Počínaje pondělkem budou uzavřena česká velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Ruší se také konzulární zastoupení v Bombaji. Lubomír Zaorálek považuje rušení ambasád za odborně neobhajitelný krok.
Česká republika dnes uzavírá velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Ruší též generální konzulát v indické Bombaji. O zavření českých diplomatických úřadů rozhodla vláda, důvodem jsou škrty ve vládním rozpočtu, které se dotkly i ministerstva zahraničí. S rušením úřadů nesouhlasí opoziční ČSSD.
Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek považuje uzavírání ambasád za neefektivní a nepromyšlený počin. Domnívá se, že ani samo ministerstvo zahraničí nemá stanoven jasný klíč, podle kterého vybírá, jaká zastoupení zrušit. Deníku Referendum k tomu v pondělí řekl: „Rušení velvyslanectví je odborně neobhajitelné. Jakoby ti, kteří rozhodovali, neznali poměry v Africe.“
Zaorálek připomněl, že velvyslanectví v Keni pokrývalo také zastoupení pro Tanzánii, Ugandu, Rwandu, Somálsko, Burundi, Komory, Eritreu, Seychely a stálou misi ČR při organizacích OSN. Přes přístav Mombasa putuje přes osmdesát procent zboží do zemí regionu a Keňa je navíc jedním ze čtyř sídelních míst OSN na světě. Je to země, která má nejvýznamnější roli v rozvojové spolupráci s EU. „A odchodem z Konga zavíráme poslední ambasádu ve frankofonní části Afriky. Jde vlastně o konec české přítomnosti v subsaharské Africe,“ dodal Zaorálek. Uzavřením ambasád v Kostarice a Venezuele podle něj odepisujeme celý Karibik.
Srpnové rozhodnutí vlády a způsob, kterým o zrušení ambasád rozhodla, vyvolal tehdy nespokojené reakce i v řadách koalice. Předseda zahraničního výboru Sněmovny David Vodrážka (ODS) řekl, že rušení velvyslanectví je zbrklý krok, který může poškodit české firmy.
Vodrážka navíc ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) vyčetl, že výběr ambasád před rozhodnutím vlády nepřišel vysvětlit zahraničnímu výboru Sněmovny a jeho úřad svůj plán dostatečně neobhájil. Ministerstvo ale tvrdí, že návrh na uzavření misí konzultovalo s dalšími ministerstvy a informovalo i výbor.
Zaorálek Deníku Referendum zdůraznil, že rušení velvyslanectví je v rozporu s trendy ve světě, který se stále více otevírá a Česká republika se naopak absurdně uzavírá sama do sebe. Není v tuto chvíli ani jasné, jak bude činnost ambasád nahrazena a jaké s tím budou spojeny náklady.
V nedávné době ministerstvo zahraničí zrušilo české velvyslanectví v Angole či konzulát v kanadském Montrealu.
Uzavírání velvyslanectví nebylo jediným úsporným opatřením. Černínský palác také propouštěl zaměstnance a šetří i na provozu.