Lubomír Zaorálek ostře kritizuje rušení ambasád
Hana HolcnerováDnešní rozhodnutí vlády zrušit v rámci úspor několik zastupitelských úřadů je podle Lubomíra Zaorálka naprosto nekoncepčním počinem.
Vláda dnes rozhodla o zrušení velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Důvodem je snaha ministerstva zahraničí o úspory. Z informací ČTK plyne, že zrušen by měl být zřejmě i generální konzulát v indické Bombaji.
Dlouhou dobu zvažovaný návrh české diplomacie byl na dnešní jednání vlády zařazen nečekaně, nebyl uveden v avizovaném programu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je v tyto dny na dovolené, ČTK řekl, že sám není o konečném rozhodnutí vlády zatím informován. O zařazení bodu do programu schůze však věděl.
Už v srpnu vzplála mediální válka mezi ministrem zahraničí Karlem Shwarzenbergem a stínovým ministrem sociální demokracie Lubomírem Zaorálkem. Ten proti rušení zastupitelských úřadů protestoval a vyslovil obavu, že jich bude nakonec zrušeno mnohem víc, než zatím ministerstvo zahraničí avizuje. Schwarzenberg na jeho slova reagoval slovy, že „pan Zaorálek je opoziční politik a je to jeho možnost, jak na sebe upozornit."
Lubomír Zaorálek s dnešním rozhodnutím vlády vyslovil v rozhovoru pro Deník Referendum zásadní nesouhlas. Poznamenal, že se mu těžko reaguje koncepčně na něco, co vůbec žádnou koncepci nemá. O absenci koncepce svědčí podle stínového ministra zahraničí i to, že Karel Schwarzenberg se dnešního rozhodování ani neúčastnil.
K tomu Lubomír Zaorálek dodal: „Takto důležité kroky měl mít minstr předem projednány v příslušných výborech Poslanecké sněmovny. Náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider sice představil návrh na rušení některých ambasád zahraničnímu výboru, byl ovšem razantně odmítnut.“
Lubomír Zaorálek se zmínil také o programovém prohlášení vlády, které vládu zavazuje ke sledování stavu lidských práv ve světě. „V kontextu s tím je rušení ambasád v Kongu a Venezuele naprosto nepochopitelné,“ řekl Zaorálek Deníku Referendum. „Tamní situaci lze porozumět pouze přímou přítomností,“ dodává stínový ministr.
Zavírání ambasád je pro vládu spolehlivou metodou, jak ušetřit poměrně vysoké částky z rozpočtu ministerstva zahraničí. Rozhodování ve skrytu ovšem důvěryhodnosti vlády neprospívá. Okolnosti dnešního rušení ambasád Zaorálkovi nápadně připomínají někdejší uznání samostatného Kosova.
Tehdy ministr zahraničí, kterým byl rovněž Karel Schwarzenberg, slíbil, že nic nebude rozhodnuto bez souhlasu Poslanecké sněmovny. Vláda ovšem i tehdy hlasovala bez předchozího zařazení tohoto bodu na program jednání, aniž by o tom informovala poslance předem.