Ministr zahraničí dnes na schůzce s prezidentem vysvětloval Václavu Klausovi nutnost zrušit některé české zastupitelské úřady, a to kvůli úsporám v rozpočtu. Podle Lubomíra Zaorálka to povede ke zhoršení vzájemných diplomatických vztahů a ke zhoršení podmínek pro české podniky.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes vysvětloval prezidentu Václavu Klausovi nutnost rušení českých zastupitelských úřadů kvůli úsporám ve státním rozpočtu. Po setkání na Pražském hradě šéf diplomacie novinářům řekl, že podle hlavy státu jsou podobné kroky odpovědností ministra.
Podle neoficiálních informací ČTK chce Schwarzenberg zřejmě uzavřít pět ambasád - dvě v Jižní Americe, mimo jiné ve Venezuele, dvě v Africe, mimo jiné v Nigérii, jednu v Asii, a také jeden konzulát v Indii. Ministerstvo i vláda však přesný seznam zemí tají a ani dnes Schwarzenberg konkrétnější nebyl.
O seznamu měla původně jednat vláda už tuto středu. Materiál se jí nakonec na stůl nedostal, věc prý vyžaduje ještě další jednání. Podle dnešního vyjádření ministra zahraničí by bylo nezdvořilé oznámit, které zastupitelské úřady budou zrušeny před tím, než vláda věc znovu prodiskutuje příští týden.
Podle Schwarzenerga se prezident zajímal i o to, zda nebudou v dalších krocích rušena i jiná velvyslanectví. „Já jsem mu řekl, že to se musí více připravit a bude to taky záležet na hospodářské situaci," uvedl ministr zahraničí.
Ministerstvo zahraničních věcí kritizoval v souvislosti s plánovaným rušením ambasád i sněmovní zahraniční výbor, chce být o věci předem informován. Výbor proto požádal Schwarzenberga o to, aby osobně důvody vedoucí k uzavření zastupitelských úřadů objasnil a předložil analýzu.
Schwarzenberga za uzavírání ambasád kritizuje i místopředseda opozičních sociálních demokratů a jejich stínový ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. „Ministerstvo zahraničí takto možná ušetří asi 150 milionů v letošním roce. Kolik to představuje metrů nově postavené dálnice? Možná 250 metrů. Neztratíme ale za tu krátkodobou úsporu mnohem více v dlouhodobé perspektivě?“ ptá se Lubomír Zaorálek
Podle jeho názoru tímto krokem zhoršíme vzájemné diplomatické vztahy, protože těmto zemím dáme poměrně neomaleně najevo, že je pokládáme za nedůležité. Vznik řady zastupitelských úřadů, které jsou na seznamu ke zrušení, sahá podle Zaorálka až do dvacátých let 20. století a přežily i komunistickou éru.
„Mnohdy ještě dodnes žijeme z dobrého jména, které se už tehdy začalo budovat v nejzazších částech Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Zahraniční mise tehdejšího Československa byly zřizovány také jako nástroj obchodní politiky průmyslového a exportně orientovaného státu,“ píše ve svém textu místopředseda sociálních demokratů.
Podle Zaorálka je krom jiného posláním diplomatických úřadů vytvářet lepší podmínky pro české podnikatele, rozvíjet služby v zahraničí, posilovat možnosti českého exportu. „Nyní, v době hospodářské krize role ekonomické diplomacie ještě roste. Dvojnásob platí, že export průmyslových výrobků dnes táhne a zachraňuje českou ekonomiku,“ myslí si Zaorálek
Plánované rušení zastupitelských úřadů není podle Zaorálka podloženo žádnou analýzou, žádnou koncepcí. „Rád bych viděl, zda existuje dohoda ministerstva zahraničí s ministerstvem průmyslu a obchodu. Uvážil někdo, jak se tímto masivním uzavíráním sníží zahraničně-politická váha České republiky?,“ uzavírá svou kritiku ministra zahraničí Lubomír Zaorálek.
Místopředseda sociálních demokratů proto vyzval Schwarzenberga, aby předložil své záměry příslušným výborům Poslanecké sněmovny.
Ministerstvo naposledy zrušilo českou misi v Angole, uzavřen byl také konzulát v kanadském Montrealu. Předchozí kabinet už rozhodl o tom, že se zruší česká zastoupení v brazilském Sao Paulu, australském Sydney, v Zimbabwe a v Kolumbii. Česká diplomacie zvažuje zřizování společných úřadů s jinými zeměmi EU.
Ministr zahraničí po dnešní schůzce s Klausem dodal, že prezidenta informoval také o výsledcích svých zahraničních cest do Polska a Maďarska. Diskutovali též o koordinaci zahraničních cest představitelů ČR a evropské problematice.