Libanonský prezident jmenoval do funkce premiéra nominanta radikálního šíitského hnutí Hizballáh Nadžíba Mikátího. Sunnitské i maronitské strany se nyní obávají vlivu Íránu na dění v zemi a protestují. Do ulic vyšli ale i stoupenci nové vlády.
Fundamentalistické šíitské hnutí Hizballáh v úterý posílilo mocenskou pozici v politicky i nábožensky rozděleném Libanonu. Prezident Mišál Sulejmán jmenoval do funkce premiéra Hizballáhem navrženého telekomunikačního magnáta Nadžíba Mikátího. Podporu Mikátímu následně vyjádřilo i 68 ze 120 poslanců.
Tisíce zastánců dosavadního, na Západ orientovaného premiéra Saada Harírího proti tomuto kroku protestovalo. Největší demonstrace se odehrály v úterý na sunnitském severu země, který vnímá vládu šíitského Hizballáhu jako hrozbu a nástroj Íránu k ovládnutí dění v zemi. Ve městě Tripolis zničili demonstranti dokonce i vůz arabské televizní stanice Al Džazíra.
Svoje stoupence povolal do ulic ve velkých počtech ale i Hizballáh. A i když se ve středu již situace poměrně uklidnila, celospolečenský spor o žádoucí směřování země se podle pozorovatelů v posledních dnech velmi prohloubil.
Kdo je Mikátí?
Nový premiér Mikátí je sunnitský muslim. Je známý jako pragmatický politik, který má dobré vztahy se syrským prezidentem Bašárem Asadem, jenž podle agentury AFP postupně opět zvyšuje svůj vliv na libanonskou politiku. Šíitský Hizballáh má rovněž tradičně silné vazby na Írán. Ten mu poskytuje finance i výzbroj pro milice a Chomejního pojetí islámské revoluce přejal coby základ vlastní ideologie.
Mikátí poprvé vstoupil do politiky v roce 1998. Po vraždě otce Saada Harírího — tehdejšího premiéra Rafíka Harírího — stanul v čele prozatímní úřednické vlády, která dovedla zemi k předčasným volbám v roce 2005. V roce 2009 byl zvolen do parlamentu jako spojenec prozápadních sunnitů.