Polsko a Rusko se přou o vinu za havárii u Smolenska
Roman BurešAni zveřejnění úplné dokumentace z vyšetřování dubnové havárie, při níž zahynul i polský prezident, nenarovnalo rozdíly ve výkladu události mezi ruskou a polskou stranou. V Polsku se navíc téma stává předmětem začínající předvolební kampaně.
Polští a ruští představitelé se stále nemohou shodnout na tom, kdo může za havárii vládního letounu s bývalým polským prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími více než devadesáti vrcholnými představiteli politiky a armády u ruského Smolenska.
Podle zprávy ruské expertní komise z minulého týdne mohla za nehodu výhradně polská posádka vládního Tupolevu, která jednala pod tlakem lidí z okolí tehdejšího prezidenta. Ti chtěli za každou cenu stihnout ceremoniál k uctění památky polských důstojníků v Katyni. Piloti se tedy rozhodli riskovat a přes doporučení ruské řídicí věže přistát na smolenském letišti i ve zcela nevyhovujících podmínkách.
„Bude se vztekat,“ prohlásil navigátor letounu před havárií, nejspíše ve vztahu ke Kaczyńskému. „Pokud nepřistaneme, bude mi nadávat,“ tvrdil obdobně pilot Arkadius Protasiuk, který jako jediný z celé posádky rozuměl dokonale rusky.
Polští experti i politikové ale závěry ruské komise odmítají. Podle Poláků udělala řadu chyb také ruská kontrola leteckého provozu, jež byla rovněž pod velkým tlakem a polskému letadlu při složitém přistávacím manévru údajně dostatečně nepomohla.
Polská komise, vedená ministrem vnitra Jerzym Millerem, se opírá hlavně o záznamy komunikace ruské věže. Podle zástupce vedoucího komise pro vyšetřování leteckých neštěstí Miroslawa Grochowského posádku letadla neinformovala o tom, že letí ve špatném kurzu. Komise ruskou stranu také obvinila ze zatajování informací, protože jí poskytnuté přepisy hovorů věže nebyly kompletní.
Ruská strana se v reakci na tuto kritiku rozhodla záznamy odtajnit. „S cílem objektivně informovat světovou veřejnost (...) bylo rozhodnuto úplně zveřejnit přepis všech jednání a rozhovorů zaznamenaných dispečerskými magnetofony,“ prohlásil Alexej Morozov, ředitel technické komise Mezistátního leteckého výboru (MAK), který vedl ruské vyšetřování nehody.
Podle pozorovatelů však ani desítky odtajněných materiálů nepřinášení nové poznatky, protože záznam z hovorů v kabině letadla je často nesrozumitelný. Spor, který má četné politické přesahy, tak pokračuje dále.
Jde i o volby
Polský premiér Donald Tusk i ministr vnitra Miller, kteří však příslušejí k jinému politickému táboru než zahynulý prezident, se domnívají, že chyby se staly na obou stranách. Tusk závěry ruského vyšetřování rovněž odmítl, nebyl v její kritice ale tak ostrý jako členové konzervativní opozice vedené Lechovým bratrem Jaroslaw. Ten Tuskovi ustavičně vyčítá, že Rusům příliš ustupuje.
Tusk se kritice vytrvale brání a varuje před politizací tématu. Nedávno dokonce prohlásil, že se někteří členové Kaczyńského opoziční strany Právo a spravedlnost snaží smolenskou tragédii využít k politickému boji. „Pro některé je to, že za nehodu mohou jen Rusové, velmi pohodlnou pravdou,“ řekl nedávno premiér směrem k opozičním poslancům.
„Ne všichni měli zájem o celou pravdu o katastrofě, a rozhodně ne všichni měli zájem o to, aby se smolenská katastrofa nepřeměnila také v katastrofu ve vztazích mezi Polskem a jeho sousedy, včetně Ruské federace,“ prohlásil doslova Tusk v polském parlamentu.
Tuskova vláda se již delší dobu snaží o zlepšení vztahů s Moskvou, které byly velmi chladné obzvláště v době, kdy byl prezidentem Lech Kaczyński a premiérský post zastával jeho bratr.
V Polsku se navíc konají na podzim parlamentní volby. Podle některých se tak dá očekávat, že opozice bude na vládu kvůli vyšetřování okolností letecké katastrofy útočit i nadále.
Posledním pokusem o využití smolenské tragédie k politickému nátlaku bylo čtvrteční vyvolání hlasování o nedůvěře ministru obrany Bogdanu Klichovi, který podle opozice vyšetřování nezvládl. „Bogdan Klich je neskutečně neschopný ministr a polské ozbrojené síly jsou v opravdu špatném stavu,“ řekl k situaci předseda poslaneckého klubu Práva a Spravedlnosti Mariusz Blaszczak.
Polský vládní letoun Tu-154m se zřítil loni při pokusu o přistání na malém letišti ve Smolensku na západě Ruska. Delegace, ve které byly kromě prezidenta a jeho ženy také vrcholní představitelé armády a politiky, letěla uctít památku tisíců polských důstojníků, kteří byli v nedaleké Katyni zavražděni příslušníky Stalinovy tajné policie NKVD. Havárii nikdo z šestadevadesáti cestujících a členů posádky nepřežil.
Další informace:
Pravda.ru Poland has its own truth about Lech Kaczynski's death
Rzeczpospolita Smoleńska bezradność
Rzeczpospolita Kaczyński: Służby muszą pomóc oderwać się od Rosji
Gazeta Wyborcza Czarna seria Tu-154
Gazeta Wyborcza Rosjanie zachowują spokój
Gazeta Wyborcza Czy jesteśmy gotowi na prawdę?
TheNews.pl PM Tusk and the ‘inconvenient truth’ about Smolensk disaster
TheNews.pl Opposition files motion of no confidence in defence minister