Poslanci Věcí veřejných kritizují několik předražených zakázek Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta prý prohospodařila miliardy. VV našly podporu u Ratha, naopak podle předsedy správní rady VZP Marka Šnajdra (ODS) se chtějí jen zviditelnit.
Věci veřejné (VV) se chtějí začít zabývat některými projekty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). O kauzách, které nejmenší vládní strana považuje za sporné, by na svém nejbližším zasedání mohla jednat správní rada VZP. Žádají o to poslanci VV. Někteří z nich ve správní a dozorčí radě pojišťovny zasedají. Jsou také připraveni podat na ředitele VZP trestní oznámení. Novinářům to ve čtvrtek řekla čtveřice zákonodárců VV.
Podle poslance ODS a předsedy správní rady VZP Marka Šnajdra se ale chtějí poslanci VV jen zviditelnit. Poslanec ČSSD a její stínový ministr zdravotnictví David Rath naopak snahu Věcí veřejných vítá. Dokáže si prý představit i podporu své strany při případném odvolávání Šnajdra z funkce předsedy správní rady.
Věci veřejné kritizují několik projektů VZP. Poslanec Radim Vysloužil jmenoval elektronické zdravotní knížky IZIP, „předražené zakázky" informačních technologií, očkovací program firmy Avenir či elektronický systém Akord. Zmínil se také o smlouvě VZP na právnické služby s advokátní kanceláří Němec a spol. a o pohledávkách po splatnosti za 430 milionů korun. „Na nejbližším jednání se budou řešit ty nejvýznamnější kauzy s výraznými dopady do systému," slíbil Vysloužil.
Poslanci VV mají podezření, že má z kauz prospěch „zatím neznámá skupina či skupiny lidí" a jsou připraveni podat trestní oznámení za pletichy při výběrovém řízení. „Po poradě s právníky jsme se proto rozhodli připravit trestní oznámení na generálního ředitele VZP Pavla Horáka," uvedl poslanec VV Michal Babák.
Podle něj to, s jakými zařízeními VZP uzavírá smlouvy o proplácení péče, „zejména v poslední době podléhá protekcionistickému přístupu, který prosazuje samotný generální ředitel". Pod Horákovým vedením prý VZP prohospodařila mnohamiliardové přebytky. Poslanci VV uvedli, že „podobné praktiky" jako ve VZP se podle jejich informací „uskutečňují" i ve zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra.
Šnajdr, který byl v minulém volebním období náměstkem ministra zdravotnictví a nyní vede správní radu VZP, označil vyjádření čtveřice poslanců VV za účelové dezinterpretace. „Cílem tohoto útoku není snaha cokoliv řešit ani ve zdravotním systému, ani ve VZP jako takové. Tento mediální pokřik pouze slouží osobnímu zviditelnění některých poslanců VV," sdělil ČTK Šnajdr. Trvá na tom, aby správní rada „nebyla vtahována do laciných politických hrátek".
Podle Šnajdra se zákonodárci VV, kteří ve správní radě zasedají, k projektům VZP nijak nevyjadřovali a žádné návrhy a požadavky dosud neměli. Dodal, že správní rada už loni vedení pojišťovny uložila předložit analýzu vybraných projektů.
David Rath ovšem míní, že se na některých kauzách mohl podílet i Šnajdr, což by měl vysvětlit. Jinak by prý ČSSD podpořila jeho odvolání. Rath podotkl, že některé projekty VZP kritizoval už před lety, když byl ve funkci ministra zdravotnictví. Na pojišťovnu tehdy uvalil nucenou správu.
Připomněl smlouvu na časopis VZP se společností OraPrint, která z pojišťovny podle něj „vysála téměř miliardu korun". Dodal, že předsedou představenstva této firmy byl tehdy Radek John. Rath očekává, že poslanci VV budou usilovat i o Johnovo odvolání ze všech jeho politických funkcí.