Komise ministerstva vnitra na post policejního prezidenta vybrala velkou většinou náměstka šéfa jihomoravské policie Petra Lessyho. S kandidátem na funkci musí souhlasit ještě předseda vlády Petr Nečas. ČSSD zpochybňuje zákonnost výběrového řízení.
Komise ministerstva vnitra ve středu na post policejního prezidenta vybrala velkou většinou náměstka šéfa jihomoravské policie Petra Lessyho. Novinářům to řekl ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných s tím, že ho po jeho souhlasu ustaví do funkce.
Podle předchozí dohody má s kandidátem na funkci souhlasit ještě předseda vlády Petr Nečas. John ho podle svých slov bude informovat, nedovede si prý představit, že by premiér rozhodnutí komise rozporoval.
„Komise na základě výsledků psychologických vyšetření, jazykových pohovorů a osobních pohovorů řešících problematiku práce policejního prezidenta a ekonomiku policie posoudila vhodnost kandidátů a doporučila mi jmenovat do funkce policejního prezidenta Petra Lessyho," uvedl John. Dodal, že by mohl Lessyho jmenovat v pátek, kdy se vrátí z Maďarska.
Podle stínového ministra vnitra z ČSSD Jeronýma Tejce je předčasné Petra Lessyho hodnotit. „Počkáme si na jeho koncepci a konkrétní kroky. Ostatně taktéž stále není jisté, zda jej premiér Petr Nečas policejním prezidentem skutečně jmenuje,“ uvedl Tejc pro Deník Referendum.
„Nicméně tvrzení ministerstva vnitra, že hodnotící komise je nestranná a nezávislá, nemůže být myšleno vážně. Všichni její členové byli vybráni ministerstvem vnitra, dokonce bez konzultace s organizacemi, které tam mají formálně zastupovat. Velká část členů komise je pak přímo či nepřímo podřízena ministrovi vnitra. John by se tak za rozhodnutí komise neměl schovávat,“ doplnil Jeroným Tejc.
Podle Tejce je také zpochybněna zákonnost výběru a autorita nového policejního prezidenta, neboť vypsání výběrového řízení bylo vyhlášeno dříve, než došlo k rozhodnutí o zamítnutí žádostí kandidátů Ivana Bílka a Viktora Čecha.
„Odpovědnost za tento stav věci i za vybranou osobu nese jednoznačně Radek John. Odpovědnosti se nezbaví schováváním se za rozhodnutí údajně nestranné komise. Jediným správným řešením v této situaci by bylo zrušení současného řízení a vypsání nového v souladu se služebním zákonem,“ uzavřel Tejc rozhovor pro Deník Referendum.
Už v úterý poradní komise pro výběr policejního prezidenta totiž nedoporučila na funkci ani náměstka ministra vnitra Viktora Čecha, který byl považován za favorita, ani náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka. Ve středu tak výběrová komise volila mezi šéfem pražské policie Martinem Červíčkem, ředitelem policie Ústeckého kraje Jiřím Vorálkem a právě Lessym.
Výběrové řízení vyhlásil John 4. ledna, zájemci o pozici šéfa policie mohli podávat přihlášky do 10. ledna. Funkce je neobsazena od začátku roku poté, co k závěru minulého roku skončil Oldřich Martinů.
John měl k jeho práci výhrady, situace se ještě vyostřila po vypuknutí aféry kolem údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí, kvůli které rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil.
Výběr nového policejního prezidenta v minulosti kritizovali vedle sociálních i občanští demokraté. Podle ODS totiž nebyl výběr v souladu se zákonem. Například místopředseda sněmovního branného a bezpečnostního výboru Jan Vidím v úterý označil výběrové řízení za paskvil s tím, že policejní prezident může v budoucnu čelit nejrůznějšímu zpochybňování.
Sociální demokraté, které John do výběrové komise také přizval, zase rozhodli, že strana se její práce účastnit nebude. Zasednout v komisi měli dva bývalí ministři vnitra František Bublan a Martin Pecina. Ministr vnitra označil jejich přístup za nekonstruktivní s tím, že ho pokládá za politizaci procesu.
Premiérovi pak na komisi vadilo, že o novém šéfovi by měli rozhodovat i jeho budoucí podřízení. Nelíbil se mu ani krátký termín pro přihlášení. John jeho slova označil za nestátnická.
Ministerstvo vnitra obdrželo do výběrového řízení 11 přihlášek. Šest uchazečů ale nesplňovalo kritéria a byli vyřazeni. John dnes odmítl komentovat, jak rozhodování o novém policejním prezidentovi probíhalo.
„Já doufám, že komise vybrala toho nejnezávislejšího člověka," uvedl ministr. Lessy podle něj bude „s buldočí vytrvalostí" uskutečňovat to, co policie potřebuje. „Shodli jsme se na tom, že musí zajistit nezávislost policie, zabránit únikům informací z vyšetřovacích spisů," doplnil ministr vnitra.