John má právo vybrat si policejního šéfa, jak se mu zlíbí
ČTKMinistr vnitra má právo vybrat si policejního ředitele sám. Řekl to v dnešních Otázkách předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle něj také českou scénu zatěžuje nestabilní situace v obou největších politických stranách.
Je věcí ministra vnitra, jakým způsobem dojde ke jménu, které předloží premiérovi jako svůj návrh na osobu nového policejního prezidenta, míní místopředseda vlády, ministr zahraničí a lídr vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg. Prohlásil to v televizní diskusi Otázky Václava Moravce s tím, že spory mezi ostatními dvěma stranami vládní koalice by neměly ovlivňovat důležité a potřebné reformní úkoly kabinetu.
V ostrém sporu jsou nyní ODS premiéra Petra Nečase a Věci veřejné ministra vnitra Radka Johna. John oznámil, že nového policejního šéfa vybere odborná komise, do které kromě lidí z vládních stran přizval i zástupce opoziční ČSSD. ODS i předseda vlády Nečas to kritizují s tím, že takový způsob výběru nemusí odpovídat služebnímu zákonu.
Občanští demokraté také žádají vysvětlení případu, kdy její komunální politiky v Praze 11 měli před několika lety sledovat lidé z bezpečnostní agentury ABL, tehdy patřící nynějšímu ministru dopravy a vlivné tváři VV Vítu Bártovi.
„My se na těch sporech nepodílíme. My se snažíme na obě strany mít uklidňující vliv, což se někdy daří," poznamenal dnes v České televizi Schwarzenberg.
K výběru nového policejního prezidenta podotkl, že z jeho politického pohledu je výběr na ministrovi vnitra, který pak svůj návrh předkládá premiérovi. Způsob výběru si podle Schwarzenberga tedy má zvolit sám ministr John a nového policejního prezidenta může vybrat s pomocí komise stejně jako po poradě se svými náměstky či tak, že „dá jména do jedné nádoby a slepý chlapec jedno vytáhne".
Předseda TOP 09 navíc ocenil Johnův nápad s pozváním zástupců opozice do výběrové komise, neboť nový policejní prezident by měl být člověk politicky nezpochybnitelný. Schwarzenbergovi však vadí, že za ČSSD byli přizváni dva aktivní politici, byť bývalí ministři vnitra Martin Pecina a František Bublan. Jejich působení v Poslanecké sněmovně podle Schwarzenberga ovlivňuje jejich postoje.
Aféra se sledováním lidí z ODS soukromými detektivy Víta Bárty byla v médiích zmíněna už loni v létě, připomněl ministr zahraničí. „Když tohle zase vymizí z pozornosti, tak za 14 dní se z jedné či druhé strany vytáhne jiná aféra, spory budou pokračovat, a to není dobré pro práci vlády," obává se Schwarzenberg.
Na Nečase jsou podle jeho názoru uvnitř jeho vlastní strany vyvíjeny velké tlaky. „On to nemá ve své straně lehké," podotkl ministr zahraničí. Nevyřešená situace panuje také uvnitř ČSSD, která bude svého nového předsedu volit až na jaře, připomněl. Nestabilizovaná situace v obou největších českých politických stranách pak podle Schwarzenberga zatěžuje celou českou politiku.