Premiér Petr Nečas (ODS) by se měl v úterý sejít s ministrem vnitra Radkem Johnem (VV), aby jednali o výběru nového policejního prezidenta. V minulých dnech se kvůli tomu dostali do sporu.
John chce obhajovat, aby o policejním prezidentovi rozhodla desetičlenná poradní a výběrová komise, ve které má dva zástupce i opoziční ČSSD.
Předseda vlády v minulých dnech označil složení výběrové komise za „paskvil" a „kočkopsa". Navržený způsob výběru policejního prezidenta podle něho působí jako stafáž pro předem určeného kandidáta a zřejmě plně neodpovídá zákonu o služebním poměru. Premiér se v neděli vyslovil pro zrušení řízení.
Platný zákon o policii neupravuje, kdo a jak vybírá policejního prezidenta. Uvádí jen, že policejní prezident odpovídá za činnost policie ministrovi vnitra. Současná vládní koalice se dohodla, že právo vybrat policejního prezidenta má ministr vnitra, premiér ale musí výběr potvrdit.
Do výběrového řízení, které Nečas kritizuje, se přihlásilo jedenáct lidí, sedm z nich ale nesplňuje vyhlášené požadavky účasti.
Podle neověřených zpráv by sám ministr John nejraději vybral Viktora Čecha nebo Petra Lessyho. První z nich je v současné době náměstkem ministra vnitra pro mezinárodní vztahy. K policii nastoupil v roce 1991 a působil u cizinecké policie, v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a ve službě kriminální policie. Má také mezinárodní zkušenosti z Bosny a Hercegoviny a z unijní policejní agentury Europol. V roce 2010 ostře kritizoval policejního prezidenta Oldřicha Martinů.
Petr Lessy je náměstkem ředitele Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje pro vnější službu. V minulosti působil především na severní Moravě, kde mj. velel několika zásahům proti extremistům a fotbalovým chuligánům.
O post policejního prezidenta se dále uchází ještě Ivan Bílek, jeho náměstek pro vnější službu. Ten je naopak považován za člověka blízkého exministru vnitra Ivanu Langerovi. K policii nastoupil před více než dvaceti lety, pracoval ve službě pořádkové policie či na obvodním oddělení, a to v řadové i řídicí funkci. V letech 1995 až 2007 byl ředitelem okresního policejního ředitelství v Trutnově.
O funkci policejního prezidenta se dále uchází ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Martin Červíček, jenž v letech 2007 až 2008 stál v čele celorepublikové dopravní policie, a dlouholetý ředitel Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, brigádní generál Jiří Vorálek.