ČSSD váhá, zda vyšle své zástupce do komise pro výběr nového policejního prezidenta, neboť se obává, že premiér Petr Nečas nebude práci komise respektovat. KSČM pak vadí, že John jejich zástupce do komise nepřizval.
Opoziční sociální demokracie váhá, zda vyšle své zástupce do komise pro výběr nového policejního prezidenta. Podle úřadujícího předsedy sociální demokracie by to mělo význam pouze tehdy, pokud premiér Petr Nečas řekne, že bude výsledky práce komise respektovat. ODS se dosud nepřihlásila ke komisi, kterou zřídil ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných, řekl dnes Sobotka novinářům.
V desetičlenné komisi mají být podle Johnova návrhu bývalí ministři vnitra za sociální demokracii František Bublan a Martin Pecina. Koaliční občanští demokraté se nicméně obávají toho, aby se výběr nástupce Oldřicha Martinů nezpolitizoval.
Podle koaliční smlouvy musí výběr policejního prezidenta podepsat i předseda vlády, připomněl Sobotka. Práce komise, v níž mají zasednout zástupci demokratických parlamentních stran a odborníci ministerstva vnitra, tak prý může být marná.
„V současné době pozorně sledujeme, jakou roli ve výběru nového policejního prezidenta bude mít ve skutečnosti komise, jejíž vznik včera narychlo oznámil Radek John. Vznik komise se stal okamžitě předmětem koaličních sporů,“ myslí si Sobotka.
Jednou z hlavních podmínek účasti ČSSD v této výběrové komisi je proto podle Sobotky postoj premiéra Petra Nečase, neboť v koaliční smlouvě je zakotvena dohoda o tom, že jmenování nového policejního prezidenta bude kontrasignovat právě ministerský předseda.
„Požadujeme tedy po Petru Nečasovi, aby jasně sdělil, zda bude respektovat stanovisko této výběrové komise. Bez souhlasu předsedy vlády a dohody celé vládní koalice může takto pojatá výběrová komise skončit velkou blamáží, na níž se ČSSD nemíní prostřednictvím svých poslanců podílet,“ doplnil Bohuslav Sobotka.
John ale zdůraznil, že si nedovede představit, že by ministerský předseda výběr nového policejního prezidenta nekontrasignoval. Vláda připraví do poloviny roku návrh zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů, do jejíhož čela naopak bude vybírat člověka premiér, řekl novinářům ministr vnitra.
Současné spory mezi ODS a Věcmi veřejnými související s protikorupční strategií i s výběrem policejního prezidenta označil Sobotka za sledování pokračujícího rozpadu vládní koalice.
„Tak vysoká nedůvěra mezi stranami koalice ještě nebyla," myslí si Sobotka. Kabinet podle jeho mínění působí jako vláda paranoiků, jejíž členové se vzájemně nahrávají a vznášejí vůči sobě různá podezření.
Úřadující šéf ČSSD poukázal i na to, že ODS se nyní veřejně obává vlivu bezpečnostní agentury ABL na vnitro. Agenturu dříve vlastnil ministr dopravy Vít Bárta, o kterém se mluví jako o skutečném vládci VV.
ČSSD poukazovala na možné ovlivňování vnitra bezpečnostní agenturou už dřív. Naopak Nečas by se měl podle Sobotky zase ohradit proti Johnovu tvrzení, že bývalý ministr vnitra ODS Ivan Langer se stále snaží ovlivňovat policii. Není možné, aby premiér taková prohlášení toleroval, dodal úřadující předseda ČSSD.
Vláda dnes protikorupční strategii schválila. Není ale jasné, v jaké podobě, protože k Johnově návrhu měla ODS připomínky. Sociální demokraté poukazovali na to, že řada z bodů návrhu strategie vychází i z programu sociální demokracie. „Budeme hlasovat pro všechny rozumné návrhy," uvedl stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc.
Sociální demokraté nicméně poukazují na to, že je strategie podle nich nedotažená. Chybí jim v ní přijetí zákona o majetkových přiznáních, který by zavedl sankční daň na nelegální příjmy, a zrušení anonymních akcií. Strategie by podle nich měla dále klást větší důraz na zákon o státní službě, díky kterému by byla oddělena úřednická a politická místa.
KSČM vadí, že není ve výběrové komisi pro policejního prezidenta
Naopak komunistům vadí, že jim ministr vnitra nenabídl místo v komisi, která bude vybírat nového policejního prezidenta. KSČM chce, aby nominaci předem projednal s bezpečnostním výborem Sněmovny. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
Kováčik uvedl, že fakt, že John zařadil mezi členy komise zástupce čtyř sněmovních stran a pátou vynechal, je nepřijatelný. „Vnímáme jej jako vulgární porušení demokratických zásad. To, že ministr vnitra dělí strany na demokratické a nedemokratické, svědčí o tom, že nerespektuje ani ústavu, ani rozhodnutí instituce, kterou sám řídí, ani vůli občanů," uvedl Kováčik.
Zdůraznil, že John by měl nominaci na policejního prezidenta projednat i s výborem pro obranu a bezpečnost. „Považujeme to za nezbytné nejen proto, že je to politicky příslušné, ale také proto, že vždy, když měl být jmenován policejní prezident, byl projednán v tomto výboru. Nemyslím si, že tento dosud dodržovaný princip by měl ministr obcházet," řekl šéf sněmovní frakce KSČM.
Složení komise představil John v úterý. Mají v ní zasednout například šéf Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek, Johnovi náměstci pro vnitřní bezpečnost a ekonomiku a provoz Jaroslav Salivar a Jiří Franc či výše zmínění bývalí ministři vnitra za ČSSD František Bublan a Martin Pecina.