Přestaňte tunelovat naše lesy, znělo před vládou
Dušan RadovanovičCo jsem zažil v Lesích vedle Pavla..., to byly krádeže za bílýho dne, chlubil se na památné nahrávce poradce ministra Drobila Martin Knetig. Právě tento stav chce dnes legalizovat vláda svou Dřevěnou knihou. Protest proti ní svolalo Hnutí DUHA.
Vláda ve středu projednává kontroverzní tzv. Dřevěnou knihu — koncepci hospodářské politiky Lesů ČR. Proti jejímu přijetí ve středu ráno demonstrovali před Úřadem vlády její odpůrci z řad ekologických organizací a malých podnikatelů. Demonstraci svolalo Hnutí DUHA.
„Vláda může dokázat, že to s bojem proti korupci myslí vážně tím, že tento lesní tunel nepodpoří. Jestliže návrh projde, chystáme další akce, počítáme s výraznou podporou veřejnosti i většiny dřevozpracovatelů,“ řekl Deníku Referendum jeden z organizátorů protestu Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
Demonstranti třímali transparenty „Přestaňte tunelovat naše lesy“ či „Krádež za bílého dne“, jež odkazovaly na nahrávku Martina Knetiga, poradce někdejšího ministra ŽP Drobila, který na ní otevřeně přiznával, že to, co zažil v Lesích ČR, byly „krádeže za bílého dne“.
Ředitel organizace DUHA Petr Machálek následně předal vládnímu mluvčímu písemné argumenty proti návrhu. Mimo jiné mluvčímu sdělil, že podle propočtu Hnutí DUHA může stát v případě schválení návrhu přijít až o dvě miliardy korun.
Návrh ministra Ivana Fuksy počítá s rozdělením lesů na obří parcely, v každé z nich by veškerá práce i prodej dřeva spadaly pod jednu soukromou firmu, a to až na deset let. Podle kritiků je tento návrh ekonomicky nevýhodný a znamenal by bezohledné poničení lesů firmami, kterým jde jen o zisk.
Proti návrhu se ve vládě patrně postaví ministři za Věci veřejné. Například ministr školství Josef Dobeš v připomínkovacím řízení návrh ostře kritizoval s tím, že by zlikvidoval živnostníky a malé firmy, omezil rozvoj regionů a znamenal zánik pracovních míst.
Hnutí DUHA v této souvislosti upozorňuje, že neobvyklý model těžby dřeva tzv. u pařezu, kdy jedna firma stromy pokácí, odveze i prodá, nepoužívají státní lesy v žádné jiné sousední zemi ani žádný větší soukromý vlastník v České republice. Tento systém totiž značně znemožňuje kontrolu těžby.
To potvrdil i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který ve svých lesích hospodaří odlišným způsobem, než navrhuje Fuksa. „Mohu jen říci, že bych nedoporučil něco, co sám nedělám,“ odpověděl na dotaz Deníku Referendum, zda návrh ve vládě podpoří, minulý týden Schwarzenberg.
Návrh ministra zemědělství naopak podporuje Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH). Podle Duhy se ovšem jedná o skupinu pochybných firem s politickými konexemi. Patří mezi ně například Lesy Hluboká kontroverzního podnikatele a člena ODS Pavla Dlouhého, LST Trhanov Václava Junka či Opavská lesní bývalého ministra vnitra Petra Čermáka.
Naopak největší organizace dřevozpracovatelů Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (od níž se SPLH odštěpilo) se v pátek proti návrhu postavila. Návrh podle ní vede k monopolizaci resortu a k likvidaci malých a středních lesnických a dřevařských firem, pomíjí poslání státního podniku v sociální oblasti a neřeší rozvoj regionů.
„Zdá se, že už i velkým firmám v rámci ČAPLH došlo, že návrh počítá s udělením zakázek jen konkrétním spřáteleným podnikům,“ glosoval na demonstraci postoj ČAPLH programový ředitel Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký.
Lesy ČR přímo spravují sedmnáct procent českých lesů. Ty kromě profitu z těžby dřeva chrání krajinu proti záplavám a umožňují každý týden odpočinek milionům turistů. Ekologické organizace varují, že i tato jejich funkce může být drancováním lesů v podobě holosečí vážně poškozena.