Ministr Heger se snaží prolomit paragraf 13 zákona o zdravotním pojištění, jímž chce připlácení umožnit. Zabránil by tak „výstřelkům“, kdy lékaři nabízejí pacientům příliš kvalitní péči. Odbory jeho stanovisko odmítly.
Tripartita se ve čtvrtek neshodla na tom, za co by si lidé měli připlácet ve zdravotnictví a jak by se měla stanovit standardní péče placená ze zdravotního pojištění. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Se stanovením standardů a možností připlácení za nadstandard počítá novela o zdravotním pojištění. Ta je součástí zdravotnické reformy. Odbory k ní mají výhrady.
Spory se vedou hlavně o paragraf s číslem 13, který má v normě o zdravotním pojištění připlácení umožnit. „My navrhujeme průlom do tohoto paragrafu. Je to po dvaceti letech naprosto klíčová záležitost otevírající reformu zdravotnictví," řekl ministr.
Podle něj není cílem změny rozšířit připlácení a jen dostat do zdravotnictví víc peněz, ale nastavit stejné poskytování péče pro všechny. Odpadly by tak „výstřelky, kdy lékaři z dobré vůle či pod nátlakem pacientů" volí třeba dražší zdravotnické materiály nebo operaci robotem, i když to v daném případě není nutné, dodal ministr.
Jak však ve středu uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek, peníze na podfinancované zdravotnictví může vláda získat, pokud zavede ve zdravotnictví pořádek a úspory. Současný systém podle něj nahrává pojišťovnám a velkým problémem jsou rovněž neprůhledné investice do nemocnic. „Investice do nemocnic jsou chaos nebo projev organizovaného zločinu a korupce," zdůraznil Kubek.
Odbory mají výhrady hlavně k vymezení toho, co je vlastně standardní péče a na co by měl mít pacient nárok ze zdravotního pojištění. Podle nich je stanovení nedostatečné. Standardem má být podle plánu ministerstva současný seznam výkonů, tedy vyhláška. Tu by si ale prý každé zdravotnické zařízení mohlo vyložit jinak, takže někde by třeba léčbu uhradila pojišťovna a jinde by si ji pacient musel platit.
O detailech paragrafu 13 budou zástupci ministerstva zdravotnictví s odboráři jednat ještě příští týden. Heger počítá s tím, že ani poté odborová centrála ale nebude spokojena a plná shoda nenastane. Vláda by podle ministra mohla reformní novelu projednat začátkem února. Poté by zákon dostal Parlament.
Vedle jednání s odbory také pokračuje Hegerův souboj s odcházejícími lékaři. Na vážnost situace upozornila vedle Kubka rovněž Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN). Ty varují, že podle jejich informací může dojít od března ke kolapsu nemocniční péče. Danou situaci se prý vláda hodlá zneužít k rušení řady nemocnic v regionech.
„To by vedle přímých dopadů na pacienty a občany mělo nedozírné následky rušením desetitisíců pracovních míst v nemocnicích i na ně navázané infrastruktuře,“ upozornila AČMN s tím, že situaci nelze zlehčovat. Heger podle nich svým otevřeným dopisem lékařům pouze prokázal, že nehodlá s lékaři jednat ani řešit příčiny současné krize.