Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce dále šetřit na nemocnicích, ze kterých odejde nejvíce lékařů. Ušetřené finance by měly jít zařízením, která pacienty přijmou. Předsednictvo TOP 09 Hegerovy plány v úterý podpořilo.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce dále šetřit na nemocnicích, ze kterých odejde nejvíce lékařů. Ušetřené finance by měly jít zařízením, která pacienty přijmou. Předsednictvo TOP 09 Hegerovy plány v úterý podpořilo.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger přichází s dalším návrhem, kde a jak ve zdravotnictví ušetřit. Jeho nový plán by měl od 1. března postihnout nemocnice, které kvůli hromadným odchodům lékařů budou nuceny omezit péči. V případě omezení péče by podle Hegera nemocnicím měly být omezeny i finance. Heger se na tom chce domluvit se zdravotními pojišťovnami. Ušetřené finance by měly jít na podporu nemocnic a ambulancí specialistů, ke kterým pacienti přejdou.
Ministerstvo by pojišťovny informovalo, ve kterých nemocnicích došlo k velkému propouštění, aby zkontrolovaly personální vybavenost nemocnic. Dále chce ministr Heger pojišťovny přesvědčit, aby si v letech 2011 a 2012 dobrovolně snížily peníze na provoz a omezily i peníze na prevenci, jako to bylo v předchozích dvou letech. Ušetřené prostředky by pojišťovny daly do zdravotní péče.
Předsednictvo TOP 09 Hegerovy plány v úterý podpořilo. „Připravené reformní kroky povedou k zachování kvality a dostupnosti péče, k adekvátní odměně zdravotnického personálu za úroveň poskytované péče a k optimalizaci vzdělávání lékařů,“ uvádí se v prohlášení, které obdržela ČTK.
Heger nyní zjišťuje personální situaci ve fakultních nemocnicích, které tvoří hlavní část systému. V pátek se sejde s řediteli jedenácti fakultních nemocnic, které jsou řízeny přímo ministerstvem. Ředitelé nemocnic by zatím měli jednat s lékaři a upozornit je na obtížnost návratu. Heger hodlá kapacity fakultních nemocnic nabídnout krajům.
Ministr vinu za stávající krizovou situaci přenáší i na kraje. Půl miliardy korun, které vynaložily na náhradu regulačních poplatků, prý měly raději směřovat na platy zdravotníků.
Stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková Hegerův postoj však kritizuje s tím, že „českým zdravotnictvím ročně proteče 286 miliard korun, z čehož se dvacet miliard ztratí díky korupci, nejde o neřešitelnou situaci, jak by se mohlo zdát. Například léková politika je obrovskou černou dírou v českém zdravotnictví,“ řekla Marková pro Deník Referendum.
Kolaps aktuální péče však nenastane. Plyne to prý z čísel, řekl mluvčí ministra zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Celkem se očekává 3 772 výpovědí lékařů, což je zhruba 18,6 procenta z celkového počtu 20 014 lékařů. „Aktuálně ze 191 nemocnic akutní péče je zasaženo výpověďmi 72. Pokud se vyřadí nemocnice, kde je výpovědí méně než deset, dostáváme se k číslu 59 nemocnic, což je jen 31 procent," řekl mluvčí Sršeň iDNES.cz.
Protestující lékaři zároveň přišli podle průzkumu společnosti SANEP o značnou podporu veřejnosti. Zatímco v březnu loňského roku mladé nespokojené lékaře podporovaly čtyři pětiny Čechů, v současnosti mají odcházející doktoři sympatie jen necelé třetiny lidí.
Většina lidí si podle poněkud návodných otázek průzkumu myslí, že nespokojení lékaři zneužívají toho, že hromadným odchodem může dojít ke kolapsu péče v nemocnicích. Dvě pětiny dotázaných se kvůli tomu dokonce obávají ohrožení života. Hromadné výpovědi jsou podle téměř dvou třetin Čechů v rozporu s lékařskou etikou, lékaři by měli zvolit jinou formu protestu.
Internetového průzkumu, který se uskutečnil od 29. prosince do 3. ledna, se zúčastnilo 10 208 lidí starších 18 let.